Drony powalczą z piratami drogowymi?

Krakowska policja zamierza przesiąść się z radiowozów na… drony! Z pomysłu wykorzystania bezzałogowych urządzeń do patrolowania ulic, skorzystali już policjanci z Katowic. Teraz ich śladem zamierzają pójść również policjanci z Krakowa. Drony miałyby pomóc w walce z kierowcami nagminnie łamiącymi przepisy i piratami drogowymi oraz motocyklistami organizującymi na ulicach Krakowa nielegalne wyścigi.

Na śląsku policja odbyła już pierwsze testy dronów wyposażonych w kamery wysokiej jakości 4K. Dzięki nim, funkcjonariusze mogą nie tylko „z góry” obserwować ruch na ulicach miasta, ale również patrolować okolice szczególnie niebezpiecznych przejść dla pieszych i wykonywać nagrania lub zdjęcia w wysokiej rozdzielczości kierowcom łamiącym przepisy. Policjanci chcą też wykorzystać drony do ostrzegania patroli policyjnych o zbliżającym się ściganym pojeździe lub kierowcy, którzy złamał przepisy i powinien zostać jak najszybciej zatrzymany.

Inny pomysł na wykorzystanie bezzałogowych urządzeń ma małopolska policja, która od lat bezskutecznie walczy z kierowcami i motocyklistami organizującymi na terenie Krakowa nielegalne, nocne wyścigi. Dzięki dronom jest szansa, że policjanci szybciej dowiedzą się o takich wyścigach i z odległości kilkuset metrów będą mogli zarejestrować materiał dowodowy a następnie szybko namierzyć i zatrzymać piratów drogowych biorących udział w nielegalnych wyścigach.

Podobne urządzenia są już wykorzystywane przez policję w czasie niektórych wydarzeń masowych oraz w przypadku poszukiwania zaginionych osób i rozbrajania ładunków wybuchowych. To kolejny krok polskiej policji w kierunku nowoczesnych technologii, które w przyszłości mają być normalnym narzędziem pracy funkcjonariuszy.

Drony dołączą do małopolskiej policji jednak nie wcześniej niż po Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Krakowie pod koniec lipca br.

(pt)

fot. blankovicvonshivas via Foter.com / CC BY-ND

Najnowsze

Co w Krakowie