Droższe parkowanie? Minister mówi: nie

Nie będzie wyższych opłat parkingowych w centrum Krakowa. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa powiedziało „nie” podnoszeniu opłat za pozostawienie samochodu w centrum miasta. – Są inne sposoby na rozwiązanie problemu braku miejsc parkingowych w centrach miast – przekonuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Decyzja ministra infrastruktury to odpowiedź na plany krakowskich urzędników, którzy wrócili do pomysłu zwiększenia opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Dodatkowo poza podniesieniem cen za godzinę postoju, Kraków rozważał również wydłużenie godzin obowiązywania strefy oraz wprowadzenie jej nie tylko w dni powszednie, ale również w czasie weekendu.

– Wielokrotnie już występowaliśmy od wielu lat o to, żeby duże miasta miały możliwość dostosowywania cen w strefie parkowania do swoich potrzeb. – mówi rzecznik prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. W przypadku Krakowa, bardzo ważne jest – w kontekście naszej walki o czyste powietrze, by w ścisłym centrum miasta samochodów było jak najmniej i żeby kierowcy raczej korzystali z komunikacji miejskiej. Zwracamy uwagę na to, że logicznym rozwiązaniem byłoby, że im bliżej centrum miasta tym parkowanie byłoby droższe, natomiast im dalej od centrum miasta kierowcy powinni mieć możliwość parkowania za mniejsze pieniądze. W tej chwili mamy taką sytuację, że parkowanie w centrum jest tańsze niż bilet komunikacji miejskiej i to uważamy za podstawowy błąd. – dodaje Monika Chylaszek.

Zdaniem ministra Adamczyka, polskie miasta, które – podobnie jak Kraków, chciałyby podniesienia opłat za parkowanie w centrum, pod płaszczykiem walki o czyste powietrze chcą jedynie poprawić stan swoich budżetów, a na to zgody ministerstwa nie będzie.

Decyzja ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka – przynajmniej na tę chwilę, ucina ostatecznie temat wyższych opłat za parkowanie w centrum Krakowa o które podzieliły krakowian o czym pisaliśmy przed kilkoma dniami. Bez zgody ministra władze miasta nie mogą same zdecydować o zwiększeniu cen, są to bowiem stawki regulowane ustawowo.

(pt)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie