Duże zmiany na Nowosądeckiej i Witosa. Ważne dla kierowców i rowerzystów!

Fot. krakow.pl

Do 20 września na ulicach Nowosądeckiej i Witosa zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Na niektórych odcinkach będzie można jechać szybciej niż obecnie. Zostanie dopuszczona jazda rowerem po chodnikach. Sygnalizacja świetlna ma być na nowo zaprogramowana.

Zmiany organizacji ruchu na Nowosądeckiej i Witosa tym razem powinny ucieszyć wszystkich użytkowników ruchu. Urzędnicy zdecydowali się uwzględnić przynajmniej niektóre postulaty mieszkańców. Jak np. ten, by zwiększyć limit prędkości na niektórych odcinkach tych ulic. To nie tylko szansa na szybszą jazdę samochodem. Skorzystają na tym także rowerzyści, bo będzie im wolno jeździć po chodnikach.

Obecne ograniczenie prędkości wymusza na rowerzystach jazdę po jezdni. W takiej sytuacji przepisy zabraniają rowerzystom korzystania z chodnika. Dopuszczenie jazdy samochodem z większą prędkością pozwoli na dopuszczenie ruchu rowerowego po chodnikach.

Jak informuje Urząd Miasta Krakowa, zmiany na ulicach Nowosądeckiej i Witosa wprowadzone są z kilku powodów. Docelowa ten ciąg komunikacyjny będzie wyprowadzał ruch z budowanej właśnie Trasy Łagiewnickiej. Do tego sygnalizacja świetlna została zamontowana i zaprogramowana 10 lat, więc czas najwyższy skorygować system sterowania ruchem. Zmian domagali się także mieszkańcy.

Oprócz zmian systemowych pojawią się drobniejsze korekty ułatwiające życie kierowcom. Np. dopuszczony zostanie manewr zawracania na skrzyżowaniu ulic Nowosądeckiej i Włoskiej od strony ulicy Wielickiej. Przewidziano również wprowadzenie dodatkowych 4 „zielonych strzałek”, m.in. na skrzyżowaniu ulic Nowosądeckiej i Dauna.

– Ukończenie prac powinno nastąpić do 20 września. Rozwiązania te są jednym z elementów wdrażania Polityki Transportowej Miasta Krakowa i mają na celu usprawnienie poruszania się wszystkich użytkowników ruchu drogowego – podkreślają urzędnicy. I apelują o zwracanie uwagi na nowe oznakowanie i unikanie jazdy „na pamięć”. Można też zgłaszać uwagi na temat zmian i pojawiających się problemów. Swoje sugestie można wysłać na maila: zmiana.witosa@um.krakow.pl.

(GS)

Zobacz także