Dwie miejskie telewizje? „Ja nie widzę żadnej”

Musisz przeczytać

Od wielu tygodni radni i aktywiści miejscy krytykują urzędników za to, że miasto Kraków prowadzi dwie telewizje. To z tego powodu sprawa trafiła na środową sesję. – Ja nie widzę żadnych miejskich telewizji – oznajmiła na początku sesji Izabela Błaszczyk, prezes spółki Kraków 5020. Ta spółka od niedawna prowadzi projekt Play Kraków News.

Oświadczenie prezes spółki Kraków 5020 wywołało wśród radnych osłupienie. O tym, że Telewizja Kraków.pl i Play Kraków News to nie telewizje, świadczyć ma – według Izabeli Błaszczyk – choćby to, że nie ma żadnej ramówki, a taką mają telewizje. Zapewniała, że Play Kraków News nie jest tubą propagandową, sięga poza Kraków, informuje choćby o tym jak wygląda pomoc dla Ukraińców. Poinformowała, że Play Kraków News wyemitowała już 120 odcinków, w których było 300 gości, a prezydent Jacek Majchrowski – tylko dwa razy.

– Głównym zadaniem spółki Kraków 5020 jest promocja Krakowa, dlatego podejmujemy działania, by obraz naszego miasta utkwił w oczach turystów – przekonywała Izabela Błaszczyk, prezes spółki Kraków 5020. Sugerowała, że Telewizja Play Kraków News to narzędzie do promocji marek spółki i wydarzeń organizowanych przez spółkę. A Urząd Miasta prowadzi „multimedialną część portalu krakow.pl”.

– Ja nie widzę żądnej telewizji. Play Kraków News to projekt opierający się na tym, co już jest. Umownie mówimy o telewizjach, ale żadna z nich nie ma choćby ramówki. Przy takim traktowaniu to radny Michał Drewnicki ma swoją telewizję, radny Łukasz Gibała też.

Radny Łukasz Sęk (PO) pytał o koszty obu telewizji. Sugerował, że należałoby powołać radę ds. mediów prowadzonych prze miasto. Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców) zwracał uwagę, że w przedstawionej informacji nie było nic o finansowaniu obu telewizji. – Podoba mi się pani szczerość, że oba te projekt to nie są telewizjami – zwrócił się do prezes Błaszczyk, – ale obie telewizję udają, jedna ma nawet to w nazwie – dodał. – Mieszkańców najbardziej boli to, że takie coś tworzy się za pieniądze publiczne. Docierają do nas informacje, że spółki miejskie wpłacają pieniądze na działalność telewizji – stwierdził radny Maślona.

– Należy sobie zadać trzy pytania: Czy potrzebujemy dwóch miejskich telewizji? Czy druga telewizja jest tania? Kto ją sponsoruje? – mówił z kolei Łukasz Gibała, szef klubu Kraków dla Mieszkańców. Jego zdaniem przy funkcjonujących mediach lokalnych druga miejska telewizja, kosztowna, nie jest potrzebna, a wśród sponsorów są głównie miejskie spółki.

Prezes Błaszczyk przyznała po dyskusji, że pierwsze odcinki kosztowały 15 tys. złotych za każdy odcinek. – Rzeczywiście były drogie. Dziś to mniej niż 4 tysiące złotych, bo już korzystamy z własnej infrastruktury – stwierdziła Izabela Błaszczyk. Poinformowała, że stara się o pieniądze na Play Kraków News w Stanach Zjednoczonych, dodała, że szanse są 50 na 50. Zaznaczyła, że nie może w tej chwili ujawnić, o jakie kwoty chodzi. – Żądając tych informacji podcinacie mi skrzydła – mówiła do radnych. Zaznaczyła, że decyzję o przyznaniu pieniędzy podejmie amerykański Senat. Izabela Błaszczyk zapewniła, że powstanie rada programowa Play Kraków News. Podkreślała, że musiała na początku skorzystać z pomocy finansowej spółek miejskich, ale prywatni sponsorzy już dali więcej, a w przyszłości „juz nigdy tego nie zrobi”.

Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej przypomniała, że materiały wideo zamieszczane są na miejskim portalu krakow.pl od siedmiu lat. Przy tworzeniu tych materiałów wideo, które są integralnego częścią Magicznego Krakowa (krakow.pl), współpracuje 11 osób, w tym 6 dziennikarzy. Koszty osobowe to – 54 tys. zł netto, 64 tys. złotych brutto miesięcznie. To tylko płace, bo innych kosztów nie da się wyodrębnić – jako że Telewizja Krakow.pl jest częścią projektu Magiczny Kraków.

Co ciekawe – miasto nie jest właścicielem domeny internetowej krakow.pl, należy do Cyfronetu. – Kiedy to się zmieni? – pytał radny Włodzimierz Pietrus. – Nie jesteśmy przygotowani na zakup tej domeny, to zbyt kosztowne. Ale to, że należy ona do Cyfronetu, to gwarancja stabilności – stwierdziła dyrektor Chylaszek.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca