Dwóch Syryjczyków i Pakistańczyk zatrzymani na lotnisku w Balicach. Dlaczego?

Musisz przeczytać

Podczas weekendu na krakowskim lotnisku zatrzymano cudzoziemców, usiłujących przekroczyć granicę do Polski na podstawie fałszywych dokumentów.

„Dwóch obywateli Syrii oraz jeden obywatel Pakistanu przylecieli do Krakowa z Aten, wcześniej pokonując długą, niebezpieczną i … kosztowną drogę, by dotrzeć do wymarzonej Europy. Polska była dla nich jedynie krótkim przystankiem w podróży” – informuje w komunikacie prasowym Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Pierwszy z mężczyzn opuścił Syrię  w roku 2011, udając  się do Libanu. Pracował tam nielegalnie przez 7 lat jako blacharz. Następnie, drogą lotniczą, przez Irak przedostał się do Turcji, aby stamtąd w lutym 2020 roku dotrzeć do Grecji. Już w Grecji wielokrotnie bezskutecznie podejmował próby wylotu do któregokolwiek z krajów Europy Zachodniej. Ostatecznie, cudzoziemcowi udało się opuścić Ateny na podstawie podrobionego greckiego dokumentu i dotrzeć do Krakowa. Tu jednak jego podróż zakończyła się zatrzymaniem. Celem mężczyzny były Niderlandy, gdzie obecnie przebywają jego żona oraz 2-letni syn.

Drugi z Syryjczyków, z zawodu hydraulik, również rozpoczął swoją podróż w 2018 roku w Libanie, by przez Turcję dotrzeć do Grecji. W Atenach, kupił sfałszowany bułgarski dokument i posługując się nim wszedł na pokład samolotu do Polski. Lot do Krakowa wybrał zupełnie przypadkowo, po wylądowaniu planował podróż do mieszkającej  w Królestwie Niderlandów siostry.

Natomiast obywatel Pakistanu, swój kraj pochodzenia opuścił w 2017 roku, aby przez Iran i Turcję dotrzeć do Grecji. Przebywał tam przez 3 lata, utrzymując się między innymi z pracy w supermarkecie. W Atenach zakupił oryginalny bułgarski dowód osobisty i wykorzystał go do przekroczenia granicy.

Przypomnijmy, że kilka dni temu na Balicach zatrzymano dwie Syryjki ze sfałszowanymi paszportami.

(ko)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca