Dzieci, które urodziły się martwe, będą miały swój pogrzeb

Musisz przeczytać

To będzie bardzo nietypowy pogrzeb. Na cmentarzu Batowickim w Krakowie zostaną pochowane szczątki dzieci, które urodziły się martwe.

„W środę, 19 sierpnia o godz. 9.00 na cmentarzu Batowickim przy ul. Powstańców 48 w Krakowie odbędzie się nabożeństwo, podczas którego w grobie zostaną pochowane doczesne szczątki nienarodzonych dzieci ze szpitala im. Gabriela Narutowicza (od 2019 r. do 2020 r.)” -informuje kuria metropolitalna w Krakowie. Pochówek poprzedzi msza św. w intencji tych dzieci i osieroconych rodzin, która zostanie odprawiona o godz. 8.00 w bazylice św. Floriana w Krakowie.

Jak podaje Wydział Duszpasterstwa Rodzin diecezji krakowskiej, zgodnie z nauką Kościoła, te dzieci „cieszą się oglądaniem Pana Boga”. „Naszą chrześcijańską powinnością jest otoczenie troską pozostających w żałobie rodziców (…).Zapraszamy do uczestnictwa we wspólnej modlitwie!” – czytamy w komunikacie o pogrzebie martwo urodzonych dzieci.

Urodzenie martwe następuje po 22 tygodniu ciąży (wcześniej mamy do czynienia z poronieniem). Obecnie rodzice mają prawo pochować swoje dziecko, które urodziło się martwe, bez względu na czas trwania ciąży (a więc także po poronieniu). W parafii rodzice zgłaszają się z odpisem aktu urodzenia lub kartą zgonu. Rytuał pogrzebowy przewiduje pogrzeb w obecności szczątków lub ciała dziecka.

Ale rodzice mogą pozostawić martwe dziecko lub jego szczątki w szpitalu. Wtedy zrzekają się prawa do rejestracji dziecka w USC.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca