Dzieje się w Juvenii. Nowy partner, ciekawe perspektywy

Wraz z końcem lata Juvenia Kraków zaczyna łapać wiatr pod „smocze skrzydła”. Po zdobyciu trzech złotych medali przez juniorów, w dużo lepszej formie wydaje się być również pierwsza drużyna. Uzdolniona młodzież nie tylko wzmocniła seniorów, ale czeka ją również ciekawy sprawdzian w prestiżowym, międzynarodowym turnieju Dubai Sevens. Co więcej klub nawiązał współpracę z nowymi partnerami, wśród których znalazła się mająca siedzibę w Walii, firma Smart Solutions.

Jesień w grupie Trophy Ekstraligi nie mogła zacząć się dla Juvenii lepiej. W sobotę 15 września krakowianie rozbili na wyjeździe KS Budowlanych Łódź 48:10 (24:5). To idealny początek nie tylko rundy jesiennej, ale również współpracy z nowym partnerem klubu, firmą Smart Solutions, która zajmuje się rekrutacją wykwalifikowanych pracowników dla różnych gałęzi przemysłu.

– Przy wyborze miejsca, w którym otworzymy nasze pierwsze biuro poza Wielką Brytanią, Polska była dla nas dość oczywistym wyborem. W naszych szeregach nie brakuje menedżerów znad Wisły, a Polacy stanowią również znaczący procent rekrutowanych przez nas pracowników. Są też jednymi z bardziej rzetelnych, godnych zaufania i obowiązkowych ludzi. Wielu naszych klientów, również działa na tutejszym rynku, więc tym bardziej jesteśmy dumni, że swoje miejsce znaleźliśmy właśnie w Krakowie – powiedział dyrektor zarządzający Smart Solutions Rob Webb, wyjaśniając też od razu zaangażowanie we współpracę z Juvenią.

– W Smart Solutions wszyscy odczuwamy silną więź z rugby. W Walii wspieramy kilka lokalnych klubów, więc współpraca z Juvenią to po prostu wyraz naszej pasji i zaangażowania w rozwój dyscypliny. Chcemy mieć pozytywny wpływ na klub, zawodników, kibiców i całą lokalną społeczność skupioną wokół zespołu krakowskich rugbistów – podkreślił.

Duch walki i pasja

Jedną z nitek łączących firmę z rugby, jest bez wątpienia Iestyn Thomas. Jeden z menedżerów w Smart Solutions to były, zawodowy rugbista, a także trener formacji młyna w zawodowym zespole Newport Gwent Dragons, który ma na koncie 33 występy w reprezentacji narodowej Walii.

– Reprezentowanie kraju było dla mnie wielkim wyróżnieniem. Przez lata kariery nie mieliśmy okazji zagrać z reprezentacją Polski, ale doceniam waszego ducha walki i pasję, z jaką walczycie na boisku. Myślę, że z właściwym systemem szkolenia, Polska ma wszystko czego trzeba by rugbowo rozkwitnąć i dołączyć do grona najlepszych drużyn. Marzę o tym, by Puchar Sześciu Narodów otworzył się na inne kraje. Byśmy stworzyli prawdziwe mistrzostwa Północnej Półkuli. Byłoby wspaniale zobaczyć reprezentację Polski w takiej rywalizacji – powiedział Iestyn Thomas, deklarując jednocześnie, że bardzo chętnie przekaże kilka wskazówek młynowi Juvenii, a nawet poprowadzi trening tej formacji.

Współpraca ze Smart Solutions oznacza nie tylko wsparcie finansowe dla Juvenii Kraków, ale również szkoleniowe. Co podkreślił prezes klubu Leszek Samel.

– Myślę, że możliwość podniesienia naszego poziomu sportowego będzie w perspektywie czasu znacznie cenniejsza niż wsparcie dla budżetu. Jeśli nasi trenerzy oraz młodzi zawodnicy będą mogli jeździć do Walii na staże i uczyć się gry od najlepszych, to zrobimy ogromny krok do przodu. Juniorzy będą widzieli, że mają o co walczyć, a kariera sportowa stoi przed nimi otworem. Będzie więc zarówno motywacja, jak i realny progres naszych umiejętności oraz możliwości – mówił.

Przekazywanie wiedzy

O tym ile może wnieść taka współpraca, doskonale wie trener przygotowania fizycznego Juvenii – Jan Głazek. – Zawodowe rugby idzie do przodu w nadzwyczajnym tempie i trudno jest za nim nadążyć. Wiedza, którą mogą nam przekazać trenerzy z zagranicznych klubów jest więc nieoceniona. I nie chodzi jedynie o metody treningowe, ale podejście do ćwiczeń, systematykę, porządek przygotowań i akcenty. Przykładów nie musimy szukać daleko. Conrad Boshoff z RPA, trener zespołu Tuks (zaplecze dla zawodowego klubu Blue Bulls), który dotarł do ścisłego finału w konkursie na trenera kadry Polski w rugby 15 i rugby 7, od dwóch lat pracuje z naszym zespołem. Po każdej jego wizycie widać pozytywną zmianę, dlatego cieszę się, że przyjedzie do nas i w tym roku. Na cały październik.

Conrada Boshoffa z pewnością ucieszy fakt, że na rundę jesienną, do pierwszej drużyny dołączyli już uzdolnieni juniorzy, którzy wywalczyli w tym roku trzy złote medale: w pucharze Polski oraz mistrzostwach polski w rugby 7 i rugby 15. Południowoafrykański trener wielokrotnie wypowiadał się dobrze o potencjale krakowskiej młodzieży. – Myślę, że nasza siła tkwi w tym, że trenujemy od młodych lat i przez większość czasu graliśmy ze sobą. Rozumiemy się i tworzymy nie tylko drużynę, ale grupę dobrych przyjaciół – powiedział kapitan mistrzowskiej ekipy Bartłomiej Janeczko.

Zarówno Janeczko, jak i jego kolega Michał Jurczyński mieli już okazję sprawdzić się nie tylko w pierwszej drużynie Juvenii i ekstraligowym zwycięstwie nad Budowlanymi Łódź, ale również w seniorskiej reprezentacji Polski. – Obaj uczestniczyli w zgrupowaniu kadry we Włoszech i zebrali dobre noty w sparingu przeciwko zawodowemu zespołowi z Rovigo. Michał wywalczył również miejsce w składzie reprezentacji siedmioosobowej podczas ostatniego turnieju Grand Prix mistrzostw Europy w Łodzi – podsumował dumny Łukasz Kościelniak, trener grup młodzieżowych w Juvenii.

– To jeszcze nie koniec wyzwań dla tego zespołu – kontynuuje Kościelniak. – Na przełomie listopada i grudnia lecimy do Zjednoczoncyh Emiratów Arabskich, gdzie na zaproszenie organizatorów zagramy w jednym z największych turniejów siódemkowych globu: Dubai Sevens. Rywalizują tam zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zawodowcy i amatorzy. My zagramy w turnieju „Invitational U19” i już nie możemy się doczekać sprawdzianu na tle zespołów z całego świata! Co ważne, wyjazd dojdzie do skutku również dzięki wsparciu Miasta Krakowa.

Wciąż są rezerwy

Zanim juniorzy pokażą smoczy pazur w Dubaju, będą wspierać seniorski zespół Juvenii w walce o zwycięstwo w grupie Trophy Ekstraligi. – Nie będzie to łatwe, jednak naszym priorytetem nie jest miejsce w tabeli, ale komplet zwycięstw w jesiennych meczach. Pierwsze starcie z Budowlanymi Łódź pokazało nasz potencjał, ale i rezerwy, które wciąż posiadamy. Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach do listy zawodników dopiszemy jeszcze dwa wzmocnienia dla pierwszej linii – rugbistów z USA oraz Chile. Fundamentem, na którym chcemy jednak oprzeć grę są nasi wychowankowie, którzy już prezentują wysoki poziom – zauważył Konrad Jarosz, trener pierwszego zespołu.

Nie można również zapomnieć o rugbistkach. Czwarty zespół ostatniego sezonu wrócił do rywalizacji, od razu plasując się na podium. Żeńska drużyna Juvenii, w poprzednich rozgrywkach miała historyczny brąz na wyciągnięcie ręki i tym razem zrobi wszystko, by go pochwycić i już nie wypuścić. Wkrótce do obrony tytułu przystąpią także juniorki – podopieczne Łukasza Kościelniaka.

Zobacz także