Dzieje się w Krakowie. Oto propozycje na weekend

Początek jesieni to również czas festiwali! Dlatego w ten weekend polecamy Sacrum Profanum, Ars Latrans i Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Poza tym koncerty muzycznych legend – Budki Suflera i Chłopców z Placu Broni, a także coś dla fanów teatralnych komedii. 

Legendarna Budka Suflera powraca na scenę wraz z jesienną trasą koncertową pod nazwą 45 lat „Powrót do korzeni”, a pierwszy przystanek zespołu to TAURON Arena Kraków! Dzięki utworom „Sen o dolinie”, „Cień wielkiej góry” przeniesiemy się wspomnieniami cztery dekady wstecz, do czasów gdy Zespół rozpoczynał swoją karierę. Zabrzmią też przeboje z lat 80. „Za ostatni grosz” i „Nigdy nie wierz kobiecie” oraz wykonane przez Felicjana Andrzejczaka „Noc komety” i „Jolka, Jolka pamiętasz”. Zespół zaprosił do udziału w koncertach związanych z Budką Suflera gości, w tym Izabelę Trojanowską oraz Urszulę. Po raz pierwszy usłyszymy też nowego wokalistę grupy, Roberta Żarczynskiego. Koncert już w niedzielę o godz. 19, nie przegapcie!

A teraz coś dla najmłodszych, czyli Festiwal Filmowy KINO DZIECI w Kinie pod Baranami. Jeszcze do niedzieli obejrzycie tam najciekawsze europejskie animacje i filmy dla najmłodszych. W piątek o godz. 11 będzie to francuska “Słynna inwazja niedźwiedzi na Sycylię”, czyli adaptacja książki autorstwa Dino Buzattiego. Sobota o godz. 11 to czas na norweską bajkę “Operacja człowiek w czerni”. Fabuła? Tiril i Olivier to para młodych detektywów. Wraz z wiernym psim przyjacielem, Ocho, rozwiążą każdą zagadkę. Pewnego dnia przyjaciele natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Podążają tropem zagadki. A w niedzielę na zakończenie film “Cały świat Romy”, czyli ciepła i wzruszająca opowieść o więzi między najstarszym a najmłodszym pokoleniem.

Już w piątek rozpocznie się jeden z najciekawszych krakowskich festiwali – Sacrum Profanum. Koncertom tegorocznej edycji, odbywającej się pod hasłem „Sąsiedztwo”, towarzyszy szerokie spektrum wydarzeń, wśród których oprócz paneli dyskusyjnych organizowanych wspólnie z magazynami „Glissando” oraz „Fragile” są również koncerty, wystawy czy warsztaty dla dzieci. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy w muzyce współczesnej jest jeszcze miejsce na sacrum? Na pierwszy ogień w piątek o godz. 19 pójdzie koncert “Pseudacusis” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Szczegółowy program sprawdźcie na stronie festiwalu.

Trwa również interdyscyplinarny festiwal sztuki Ars Latrans! Już w piątek w Hotelu Forum posłuchacie świetnego zestawu wykonawców podczas wieczoru “Made in Japan/ Afterdark”. Wystąpią m.in. Ars Latrans Orchestra w składzie Bass Astral, Clock Machine, dybinski i inni. Poza tym usłyszymy Daniela Drumza czy grupę Jan Serce. Hatti Vatti z kolei zagra set inspirowany japońskimi brzmieniami. Poza tym pojawią się też Romantic Fellas czy zespół Dziewczyny. Będzie się działo! Początek o godz. 22.

Chłopcy z Placu Broni symfonicznie? Takie rzeczy w Nowohuckim Centrum Kultury! Zespół wraz z chórem God’s Property oraz kwartetem Altra Volta wykona utwory skomponowane przez tragicznie zmarłego w 2000 r. lidera zespołu Bogdana Łyszkiewicza. Koncert odbędzie się dwukrotnie – w czwartek i piątek o godz. 19 w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty. Polecamy!

Już od piątku nowa wystawa w Kamienicy Szołayskich! “Idzie młodość. I Grupa Krakowska” jest opowieścią o krótkiej, ale szalenie intensywnej historii przedwojennej I Grupy Krakowskiej, opowieścią o życiu i twórczości barwnej i nieprzeciętnej młodzieży, której losy, mocno ze sobą splecione, włączyły się w historię polskiej awangardy. W jej skład wchodzili m.in. Maria Jarema, Franciszek Jaźwiecki, Leopold Lewicki, Adam Marczyński czy Stanisław Osostowicz. Na wystawie będzie można zobaczyć prawie 300 prac: rysunki, grafiki, a także rzeźby i obrazy – tradycyjne gatunki malarstwa, jak pejzaż i martwa natura, oraz prace o charakterze abstrakcyjnym. Wystawę obejrzymy do 5 stycznia przyszłego roku.

Zapraszamy na Krakowski Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece Kraków! W niedzielę od godz. 12 do 17 po raz pierwszy otwarte będą wybrane placówki biblioteki, a o godz. 15 odbędą się w nich spotkania z autorami. Przy ul. Sienkiewicza spotkamy się z poetą Józefem Baranem, na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego z autorką książek dla dzieci, Barbarą Gawryluk, a przy Limanowskiego – z Lucyną Olejniczak, piszącą powieści umiejscowione w starym Krakowie. Polecamy!

Już w sobotę Europejski Dzień Języków! Z tej okazji odbędzie się m.in. gra miejska “Siedem cudów Europy” (start w godz. 10-15 w dowolnym instytucie kultury), a także noc kina europejskiego w Kinie pod Baranami. Obejrzymy tam w sobotni wieczór trzy filmy, m.in. islandzki komediodramat “Kobieta idzie na wojnę”, francuski dramat wojenny pt. “Ból”, a także hiszpański film “Julia jest”. Początek maratonu o godz. 19. Zapraszamy!

Już w najbliższą niedzielę o godz. 20.00 w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert z cyklu „Wielcy mistrzowie wielkiemu Kardynałowi” upamiętniającego postać ks. kardynała Franciszka Macharskiego. W programie znajdą się arcydzieła muzyki cerkiewnej w wykonaniu jednego z najwybitniejszych zespołów chóralnych kultywujących staroruskie i bizantyjskie tradycje sztuki wokalnej, Chóru Cerkiewnego Moskiewskiego Patriarchatu „Drewnerusskij Raspiew” pod kierownictwem artystycznym Anatolija Grindenki. Polecamy!

Wybiegamy w przyszłość i zaglądamy do Bagateli, która teraz świętuje swoje 100-lecie istnienia! Zaczynamy od spektaklu “Czego nie widać”, który zobaczymy na Dużej Scenie od wtorku do czwartku dwa razy dziennie – o godz. 16 i 19:15. Obwoźna grupa teatralna przygotowuje się do premiery spektaklu pt. „Co widać”. Zostało bardzo mało czasu a budżet mocno ograniczony. Okrojona ekipa techniczna, zmęczony reżyser i aktorzy, którzy mają problemem z zapamiętywaniem tekstu. Czy w takich warunkach da się pracować? Oto jest pytanie! Z kolei na Scenie przy Sarego 7 we wtorek i środę o godz. 19:15 zobaczycie spektakl “Tato”. Opowieść przedstawiona oczami syna Frania przeprowadza widza przez cykle życia rodzinnego. Komentarz do akcji stanowi muzyka wykonywana na żywo przez aktorów. Spektakl w autentyczny, niekiedy horrorystyczny sposób przenosi widza w klimat Polski czasów PRL-u. Polecamy!

pt, krakow.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie