Dzielnice Krakowa zacieśniają współpracę. Propozycje usprawnienia i troska o zieleń w placówkach oświatowych

Podczas Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Krakowa szefowie dzielnic przedstawili Prezydentowi miasta, Aleksandrowi Miszalskiemu, propozycje systemowych rozwiązań mających na celu usprawnienie działania dzielnic. W trakcie spotkania dyskutowano także o problemach związanych z utrzymaniem zieleni na terenach placówek oświatowych, podkreślając potrzebę lepszej współpracy między dzielnicami a jednostkami miejskimi.

Konwent prowadził Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa i Konwentu.
– Obrady przewodniczących dzielnic będą się teraz odbywać nie w urzędzie, a w siedzibach dzielnic. Na takim forum zdecydowanie łatwiej o wymianę informacji, dzielenie się doświadczeniami, co pozwoli na wypracowanie nowej organizacji działania dzielnic – tłumaczył Jakub Kosek.

– Chcę wzmocnienia roli dzielnic, zarówno pod kątem finansowym, jak i decyzyjności – mówił prezydent Aleksander Miszalski, zapewniając, że to jego pierwsze, ale na pewno nie ostatnie spotkanie z przewodniczącymi dzielnic.

Z kolei przewodniczący dzielnic przedstawiali swoje pomysły na usprawnienie działalności jednostek pomocniczych miasta oraz ich lepszą współpracę z Urzędem Miasta Krakowa. Wśród pomysłów wymieniano m.in.: powołanie w jednostkach miejskich pełnomocników do kontaktów z dzielnicami; zmianę formuły konsultacji społecznych w dzielnicach; lepszy kontakt z dyrektorami wydziałów UMK; listę rankingową remontów w placówkach oświatowych na terenie dzielnic; lepszy przepływ informacji między dzielnicami a UMK w kontekście podejmowanych przez dzielnice uchwał; bardziej restrykcyjne rozliczanie umów na linii miasto – deweloper; rozważenie zatrudnienia w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa projektantów, co mogłoby obniżyć koszty inwestycji; oraz polepszenie komunikacji między jednostkami miejskimi a radami dzielnic.

O zieleni w placówkach oświatowych

Przewodniczący dzielnic dyskutowali również o utrzymaniu zieleni na terenach placówek oświatowych. – Jedna ze szkół zgłosiła się do nas z prośbą o przekazanie środków finansowych na przegląd drzewostanu, wyceniony na 10 tys. zł. Często przy szkołach, które istnieją już kilkadziesiąt lat, rosną równie wiekowe drzewa, które mogą stanowić zagrożenie dla wychowanków placówek – tłumaczył Adam Mildner, zastępca przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.

Każdy z dyrektorów placówek powinien policzyć drzewa, które znajdują się na jego terenie. Ocena przez specjalistę, z nadaniem numeru i wprowadzeniem do systemu informatycznego, to koszt ok. 30 zł za jedno drzewo. Dzięki temu mielibyśmy wiedzę, które drzewa wymagają pogłębionej diagnostyki i jaki zakres pielęgnacji byłby potrzebny – mówił Łukasz Pawlik, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Wskazał przy tym dwa główne problemy: brak środków w placówkach na taką diagnostykę oraz fakt, że w ZZM obecnie znajduje się ok. 250 tys. drzew, a rocznie przeprowadza się 6–10 tys. interwencji. Jeśli pracownicy ZZM mieliby zajmować się także drzewami na terenie szkół i przedszkoli, mogłoby to odbyć się kosztem obecnie pielęgnowanego zasobu.

– Zarząd Zieleni Miejskiej oczywiście zaangażuje się w proces poprzez udostępnienie systemu informatycznego GreenSpace dla wszystkich obiektów oświatowych. Podobną operację przeprowadziliśmy już dla Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Uważam natomiast, że ewentualny przetarg na firmę, która wykona pielęgnację, powinien odbyć się w Miejskim Centrum Obsługi Oświaty – tłumaczył dyr. Pawlik i dodał, że jeśli odpowiedzialność za drzewostan zostanie odebrana dyrektorowi placówki, drzewa mogą stracić swojego „gospodarza” przy szkole.

– Dobrze byłoby przeprowadzić analizę, jaki byłby koszt utrzymania brygady, która działałaby jako firma wynajęta do bieżących działań związanych z drzewostanem, a której zadania byłyby zlecane przez ZZM – proponował Jakub Kosek. Adam Goch, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VI Bronowice, sugerował, by do planu każdej placówki edukacyjnej wpisać przegląd drzewostanu oraz jego cykliczną inwentaryzację.

fot. Piotr Wojnarowski – Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Konwent Rad i Zarządów Dzielnic przyjął także uchwałę skierowaną do Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rady Miasta Krakowa w sprawie zwiększenia środków finansowych dla dzielnic od 2025 r. Kolejne posiedzenie Konwentu odbędzie się w siedzibie Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto.

Historia Konwentu

Przypomnijmy, że początkiem Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic były spotkania przewodniczących rad i zarządów dzielnic, które rozpoczęły się jeszcze w 1993 roku. Z czasem przybrały one bardziej oficjalny charakter, a w maju 1999 r. Zarząd Miasta Krakowa powołał Zespół Konsultacyjny – zwany Konwentem Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic – do koordynacji działalności dzielnic miasta. Konwent szybko wypracował szersze ramy działania, stając się zarówno ciałem doradczym w sprawach ważnych dla mieszkańców, miejscem wymiany doświadczeń, jak i forum informacyjnym w zakresie współpracy jednostek organizacyjnych miasta z dzielnicami.

Szczególnie istotnym elementem spotkań Konwentu jest możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami wydziałów Urzędu Miasta, jednostek organizacyjnych oraz innych służb, co daje okazję do wymiany informacji i doświadczeń. Posiedzenia Konwentu mają charakter tematyczny i są zwoływane w zależności od potrzeb oraz zgłaszanych wniosków. Konwent ma wyłącznie charakter opiniodawczy i doradczy.

Najnowsze

Co w Krakowie