Dzień dobry Kraków. Dziś to nie mgła, a smog

fot. Airly.pl

Tak źle jeszcze tej jesieni nie było. Wczoraj wieczorem wskazówki wszystkich ośmiu krakowskich czujników weszły na czerwone pole. Dziś rano jest tylko trochę lepiej.

Mgła, która od środy przysiadła na Krakowem, teraz zamieniła się w smog. Wczoraj wieczorem pomiary wystrzeliły wysoko w górę. Najgorszy wynik wskazała stacja pomiarowa przy ulicy Dietla, o godzinie 20:00 poziom pyłów zawieszonych PM10 wyniósł prawie 300% normy (148 ug/m3)!

Po takim wskazaniach nie było wyboru i w czwartek został wprowadzony II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Alarm ten jest ogłaszany, gdy istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 ug/m3 (200% normy).

Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są: emisje związane z indywidualnym ogrzewaniem budynków, z intensywnym ruchem drogowym, szczególnymi warunkami rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi (brak wiatru, mgła, inwersja termiczna).

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń oraz wietrzenia pomieszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Jak jest teraz? Nad ranem wskazania czterech miejskich stacji były powyżej normy. W ciągu dnia sytuacja powinna ulec poprawie, bo przed nami dość ciepły dzień. Podobnie będzie w weekend, ale od poniedziałku czeka nas ochłodzenie.

Zobacz także