Dzień Pamięci o Ofiarach KL Plaszow. O zachodzie słońca wspomnimy ofiary obozu

W Muzeum KL Plaszow w Krakowie, 7 sierpnia, obędzie się spotkanie upamiętniające więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i obozu koncentracyjnego – Pamięć/Zachor. Jego uczestnicy na krótko przed zachodem słońca odczytają fragmenty wspomnień ocalałych. 

Co roku, w pierwszą niedzielę po 6 sierpnia, Muzeum KL Plaszow zaprasza do spotkania na terenie obozu , by wspólnie upamiętniać ofiary obozu. 6 sierpnia 1944 roku to data, która zapisał się w historii naszego Krakowa jako „czarna niedziela”. Podczas masowych łapanek, mających zapobiec wybuchowi powstania w Krakowie, aresztowano i osadzono w KL Plaszow około 6 tys. krakowian. 

Każdego roku data upamiętnienia więźniów będzie ruchoma, odnosząca się również do procesu, jakim było zacieranie śladów po obozowej przeszłości KL Plaszow w lipcu i sierpniu 1944 r. To wtedy Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury oraz usuwali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar. Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni.

 – Zostały materialne ślady i słowa ocalałych. Pojawili się także ci, którzy chcą pamiętać i odzyskiwać rozproszoną pamięć. Nie tylko instytucja – muzeum – ale także indywidualni ludzie: mieszkańcy Krakowa i odwiedzający z całego świata – informują organizatorzy

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30, na terenie byłego obozu, przy Szarym Domu, przy ul. Jerozolimskiej 3

Jak można wziąć czynny udział w wydarzeniu: 

Organizatorzy zapraszają osoby chętne do odczytania krótkich cytatów z relacji więźniów do mailowego zgłoszenia swojego udziału (edukacja@plaszow.org). W odpowiedzi otrzymają one  cytat do przeczytania publicznie w trakcie upamiętnia 7 sierpnia. Zgłoszenia zbierane są do 5 sierpnia.
Wszystkich innych chętnych organizatorzy zachęcają do wspólnego spotkania się w tę symboliczną rocznicę upamiętniającą więźniów i wysłuchania czytanych fragmentów. Dla tych, którzy przyjdą i poczują spontaniczną potrzebę odczytania fragmentu relacji, na miejscu będą czekały wydruki fragmentów.
Spotkanie odbędzie się na terenie poobozowym, przy Szarym Domu. Organizatorzy proszę nie przychodzenie z kocami (wydarzenie nie ma charakteru piknikowego) i nie przybywanie ze zwierzętami.

Spotkanie jest otwarte dla rodzin z dziećmi, ale należy mieć  na uwadze, że niektóre z odczytywanych fragmentów mogą być drastyczne w treści.

Jeśli chcesz wziąć aktywny udział w upamiętnieniu, zgłoś się po cytat na adres: edukacja@plaszow.org. W tytule wpisz „Pamięć/Zachor”. Jeśli nie chcesz czytać fragmentu, zgłoszenie nie jest koniecznie. Na miejscu będą również dostępne fragmenty dla chętnych.

(JS)

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie