Dziś Kraków rozbłyśnie na fioletowo

W czwartek kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach rozświetlą się na fioletowo. Będzie to gest solidarności z pacjentami chorującymi na nieswoiste zapalenie jelit. 

„NZJ nie ma wieku” – to temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit (NZJ), który ma zwracać uwagę na problemy pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna m.in. poprzez podświetlenie na fioletowo gmachów i obiektów w Polsce i na całym świecie.

Inicjatorzy obchodów, Europejska Federacja Stowarzyszeń Choroby Crohna i Colitis Ulcerosa (EFCCA), a w Polsce Towarzystwo „J-elita”, koncentrują się w tym roku na osobach powyżej 60. roku życia i chcą sprawdzić, jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego wpływają na jakość ich życia i zapotrzebowanie na opiekę. 

– Częstość występowania NZJ u osób starszych rośnie, a niewiele się o tym mówi – wyjaśnia Magdalena Sajak-Szczerba członek zarządu EFCCA i Towarzystwa „J-elita”.

 

Najnowsze

Co w Krakowie