Dziś Kraków zaświeci na fioletowo. „To gest solidarności”

Dziś wiele budynków na całym świecie zostanie podświetlonych na fioletowo. Powód?  Międzynarodowy Dzień Wcześniaka, do którego przyłącza się także Kraków.

17 listopada, w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami, w Krakowie na fioletowo zostanie podświetlona kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, Tauron Arena oraz wieża telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.

„Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat” – informują organizatorzy akcji.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce rodzi się co roku 26000 wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. 

jk

Najnowsze

Co w Krakowie