Dziś liczą wiernych w kościołach. Będą kolejne spadki?

W niedzielę, 26 września 2021 roku we wszystkich kościołach katolickich w Polsce liczeni są wierni. Nie tylko obecni na niedzielnej mszy świętej, ale też przystępujący do komunii. Trend spadkowy religijności Polaków trwa już od 15 lat.

Zwykle liczenie wiernych prowadzone jest w październiku. W tym roku Episkopat zdecydował, że coroczne badanie zachowań religijnych odbywa się wcześniej – w ostatnią niedzielę września. Rok temu – z powodu pandemii koronawirusa – takiego badania nie przeprowadzono. Najnowsze wyniki będą bardzo ciekawe, bo badanie religijności przeprowadzane jest po protestach przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego i pedofilii w kościele oraz pandemii, po której część wiernych może już nie wrócić do kościołów na niedzielne msze.

Wyniki sprzed dwóch lat, opublikowane w grudniu 2020, pokazują, że w niedzielnej mszy świętej uczestniczy niespełna 37 proc. Polaków, a do komunii świętej przestępuje zaledwie 16,7 proc. To średnia dla całej Polski. W diecezji tarnowskiej w mszach uczestniczy ponad 70 proc, a do komunii przystępuje ponad 26 proc. To najbardziej religijna diecezja w Polsce. Diecezja krakowska zajmuje siódme z niespełna 47 proc. uczestniczących w niedzielnych mszach i dopiero 17. pozycję z 18,4 proc. przystępujących do komunii.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie