Dziś na ulicach Krakowa pojawi się czerwona kokardka. O czym przypomina?

Musisz przeczytać

Czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” ma przypominać o wykonywaniu badań w tym kierunku.  Dzisiaj ten symbol rozświetli ulice Krakowa.

Statystyka udostępniana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego może niepokoić. W roku 2019 liczba odnotowanych nowo wykrytych zakażeń wyniosła w Polsce 1615. W roku 2020 – zaledwie 840.

– Czy to oznacza, że liczba zakażeń spadła? – pyta retorycznie prof. Alicja Wiercińska-Drapało. – Oczywiście, że nie. To oznacza tylko, że zrobiono dużo mniej testów, czyli że wiele osób żyje z HIV, ale o tym nie wie. Już dziś odnotowujemy w naszym szpitalu coraz więcej przypadków AIDS, takiego, jaki pamiętamy z początku tej epidemii, z lat 80. Tak nie powinno być, bo przecież mamy świetne, w pełni refundowane leki. Tylko, że tych ludzi nikt w odpowiednim momencie nie zdiagnozował. A co będzie za dwa lub trzy lata, kiedy do szpitali zaczną trafiać ludzie, którzy powinni wykonać test w czasie pandemii COVID-19, ale tego nie zrobili i już dawno zapomnieli, że mieli ryzykowne zachowania?! Przecież jeśli osoba z HIV trafi do lekarza chorób zakaźnych za późno, może umrzeć. Nie zawsze udaje nam się takiego pacjenta uratować – zaznacza.

Aby zwrócić uwagę na potrzebę testowania w kierunku HIV, dziś ulicami Krakowa przejedzie samochód, wyświetlający na fasadach budynków czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”. W mieście pojawiły się już citylighty z kokardką. W kolejnych dniach symbol ten zobaczą mieszkańcy Poznania, Torunia, Gdańska i Warszawy.

– Celem tego happeningu organizowanego od kilku już lat przez Gilead Sciences oraz Polską Fundację Pomocy Humanitarnej Res Humanae jest przypominanie Polakom, że HIV jest nadal groźny – mówi Mateusz Liwski, prezes Res Humanae. – Testy trzeba robić zawsze, kiedy doszło do ryzykownej sytuacji. Warto! Osoba, która wie, że jest zakażona, może dziś funkcjonować zupełnie normalnie i cieszyć się życiem – podkreśla.

– Szybki dostęp do dobrego leczenia jest kluczowy. Osoba HIV+, która jest leczona i przyjmuje leki ARV ma niewykrywalną wiremię i w związku z tym nie zakaża partnerów. Może zostać ojcem lub matką zdrowego dziecka i żyć normalnie do późnej starości – podkreśla Grzegorz Jezierski żyjący z HIV od trzech lat i pomagający innym zakażonym w ramach realizowanego przez Społeczny Komitet ds. AIDS projektu Buddy Polska.

ip

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca