Dziś piętnasta rocznica śmierci Jana Pawła II. W tym roku wspominamy go w domach

2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 zmarł Jan Paweł II. W tym roku trudno będzie udać się pod okno papieskie przy Franciszkańskiej 3, by zapalić świeczkę.

W 2005 ulica Franciszkańska zaroiła się od kwiatów i zniczy. Cała Polska ze łzami w oczach żegnała swojego pasterza. Śmierć Jana Pawła II dla wielu z nas była wstrząsającym przeżyciem. Czuliśmy, że straciliśmy kogoś bardzo bliskiego.

Dziś nie możemy udać się pod okno papieskie, by raz jeszcze zapalić świecę. Wszystkie publiczne uroczystości związane z 15. rocznicą śmierci Jana Pawła II zostały odwołane. Archidiecezja Krakowska apeluje, by w tym roku wspominać Papieża pozostając w domu.

O duchową łączność w tym dniu apeluje także kard. Stanisław Dziwisz, który zachęca, aby o godz. 21.37 zapalić w naszych oknach świece i za wstawiennictwem św. Jana Pawła II modlić się o ustanie pandemii koronawirusa.

Archidiecezja Krakowska, której kapłanem i biskupem był Karol Wojtyła – Jan Paweł II zachęca, by w czwartek wierni zjednoczyli się wokół osoby i myśli papieża Polaka np. poprzez odszukanie papieskich tekstów, ich lekturę i rozważanie na ich temat w gronie rodzinnym. Ważna będzie w tym dniu także wspólna modlitwa – np. Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 w łączności z sanktuarium łagiewnickim (transmisje na www.milosierdzie.pl i www.faustyna.pl).

O godz. 21.00 w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich Mszę św. odprawi abp Marek Jędraszewski, jednocząc się z wszystkimi, którzy tradycyjnie 2 kwietnia przybywali pod „okno papieskie” przy Franciszkańskiej 3. Po Eucharystii arcybiskup odmówi Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego 17 sierpnia 2002 r. krakowskich Łagiewnikach dokonał Ojciec Święty. Liturgia będzie transmitowana na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.

Po Mszy św. zostanie wyemitowane rozważanie kolejnej stacji drogi krzyżowej „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa”, którą metropolita krakowski przygotował z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

ml

Najnowsze

Co w Krakowie