Dziś rozgrzewka przed weekendem. W Krakowie jest co robić [informator]

fot. Pixabay

Dziś w kulturalnym Krakowie jest w czym wybierać. Dla melomanów do wyboru muzyczne spotkania z Salvadorem Sobralem, Marilyn Monroe lub Georgem Gershwinem. Dla miłośników teatru opera z postaciami z rysunków Andrzeja Mleczki oraz mroczny kabaret w Teatrze Barakah. Kinomani z pewnością ucieszą się na 35. urodziny Kina Mikro a także na Oscarową produkcję w Kinie Pod Baranami.

Filharmonia Krakowska organizuje edukacyjny cykl koncertów symfonicznych „Musica – ars amanda”, na które zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych, ale też starszych melomanów, którzy pragną poszerzyć swą dotychczasową wiedzę muzyczną. W tym sezonie poznamy „Portrety kompozytorów” – sylwetki twórców, którzy zajmują nie tylko poczesne miejsce w historii muzyki, ale i w szeroko pojętym świecie sztuk pięknych. O godz. 18.00 bliżej poznamy sylwetkę Georgea Gershwina. Pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego usłyszymy Orkiestę Filharmonii Krakowskiej oraz sopranistkę – Joannę Trafas.

Sandra Mika, Big Band Krak oraz Kwartet Smyczkowy Bonjour zapraszają na koncert pod tytułem: „Marilyn Monroe – kolejne biografie”. W programie najznakomitsze utwory z repertuaru Marilyn Monroe oraz standardy jazzu i muzyki rozrywkowej w wykonaniu Big Bandu Krak oraz Kwartetu Smyczkowego Bonjour. Początek o godz. 19.00 w Teatrze Ludowym.

Salvador Sobral zdobył serca publiczności prostotą i emocją występując w Konkurskie Piosenki Eurowizji w 2017 roku. Zwycięski utwór „Amar pelos dois” (Miłość dla dwojga) przekonał nie tylko romantyków, ale również zimnych statystyków – najpierw ustanowił rekordy w głosowaniu jury i publiczności, a następnie w liczbie internetowych streamów. Portugalczyka będzie można dziś zobaczyć i posłuchać w Klubie Studio. Początek o godz. 19.30.

Zaskakujący pomysł – za sprawą Stanisława Radwana na scenie pojawiają się postaci z rysunków Andrzeja Mleczki, kompozytor napisał bowiem muzykę do libretta ułożonego z zamieszczanych w „dymkach” tekstów, które wypowiadają rysunkowi bohaterowie… Tę oryginalną „operę” wyreżyserował prześmiewca narodowych przywar – Mikołaj Grabowski. Czwórka obdarzonych poczuciem humoru wykonawców wirtuozersko wypełnia wykreowany świat, wciągając widza w „narysowaną” rzeczywistość. Aktorzy Starego Teatru wygłupiają się i moralizują równocześnie. Wszystkich chętnych zobaczenia „Opery mlecznej” zapraszamy o godz. 19.30 na Dużą Scenę Narodowego Starego Teatru.

„Sol Invictus” w reżyserii Pawła Szarka to zakorzeniony w mrocznej atmosferze niemieckich kabaretów czasów Republiki Weimarskiej najnowszy spektakl Teatru Barakah. Pełna absurdalnego humoru historia „spirytystek-szansonistek” – trzech sióstr, które darzą się bezwzględną nienawiścią i poprzysięgają sobie walkę na śmierć i życie – będzie tak naprawdę opowieścią o współczesnej Polsce, w której rosną animozje, zanika tolerancja i wzmaga się społeczny gniew. Czy pojednanie i przebaczenie są możliwe? Odpowiedź poznacie o godz. 19.00 w Teatrze Barakah.

Spotkanie z Eweliną Wajs-Baryłą i Tomaszem Pospiesznym pod tytułem „Uczone kobiety z rodu Skłodowskich” odbędzie się o godz. 19.00 w Antykwariacie Abecadło. Porozmawiamy o Marii Skłodowskiej-Curie, Bronisławie ze Skłodowskich Dłuskiej i Helenie Skłodowskiej-Szalay, a także o ich córkach. Wszystkie kobiety tej rodziny były wyjątkowe, a są mało znane. Warto to zmienić!

Kino Mikro zaprasza do świętowania swoich 35 urodzin! Czeka nas zestaw wyjątkowych pokazów przedpremierowych. Początek świętowania już dziś o godz. 19.30. Na ekranie zobaczymy „Dziką gruszę” w reżyserii Nuri Bilge Ceylan. Absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie – i wymarzonej karierze pisarza – okazują się trudne do urzeczywistnienia.

Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz „Free Solo” – nagrodzonego Oscarem filmu reżyserki i producentki Chai Vasarhelyi oraz znanego fotografa, alpinisty, operatora i reżysera Jimmy’ego China. To jeden z najlepszych dokumentów tego roku. Niesamowite kinowe doświadczenie. Zapierająca dech w piersiach przyroda i przerażający plan – wspinaczka na wysokość 2300 m po niemal pionowej skale, i to bez zabezpieczenia. Start o godz. 21.00.

nt, krakow.pl

Zobacz także