Dziś Światowy Dzień Książki. Tak będzie świętował Kraków

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji szereg wydarzeń przygotowała Biblioteka Jagiellońska.

– Będą to wyjątkowe wydarzenia, podczas których skoncentrujemy się na materialnej postaci książek i ich znaczeniu dla naszej kultury – zachęcają organizatorzy.

Oto program wydarzenia:

Godz. 17.00, sala konferencyjna BJ (wejście od ul. Oleandry)
Spotkanie z Aleksandrem Gomolą, tłumaczem książki Emmy Smith „Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników”
Językoznawca i tłumacz Aleksandr Gomola zastanawia się, kiedy, dlaczego i jak poddaliśmy się szczególnej mocy książek. Dowiemy się, co czytali amerykańscy żołnierze w okopach pierwszej wojny światowej, co łączy portrety madame Pompadour i zdjęcia Marilyn Monroe oraz w jaki sposób niektórzy ludzie wróżą z książek. Rozmowę poprowadzi Sylwia Paszkowska z Radia Kraków.
Dr hab. Aleksander Gomola, prof. UJ, jest językoznawcą kognitywnym i translatologiem, tłumaczem literatury z dorobkiem ponad stu pozycji książkowych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z przekładu literatury oraz wykłady monograficzne z teorii przekładu i jego roli w kulturze.
Każda osoba uwielbiająca książki, która weźmie udział w spotkaniu, dostanie gadżet niespodziankę od Wydawnictwa Bo.wiem!

Godz. 18.00, sala konferencyjna BJ (wejście od ul. Oleandry)
Wolność książki – wykład Radosława Nowakowskiego
Radosław Nowakowski jest muzykiem, bębniarzem w zespole Osjan oraz twórcą książki niekonwencjonalnej. Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki: liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla niego najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

Godz. 18.30, sala wystawowa biblioteki
Autorskie oprowadzanie po wystawie „Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”
Radosław Nowakowski będzie oprowadzać po swojej wystawie „Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”. Na ekspozycji można podziwiać długie leporella, harmonijkowe dzieła, które przyciągają literaturoznawców zarówno formą, jak i treścią. Uzupełnieniem wystawy są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Wydarzenie organizuje Biblioteka Jagiellońska oraz Wydawnictwo Bo.wiem.

Najnowsze

Co w Krakowie