Dziś w Krakowie nie da się nudzić [spis wydarzeń]

fot. Pixabay

Nowy rok rozkręca się na dobre, także w krakowskiej kulturze. Spektakle, filmy, spotkania – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Czy na Węgrzech wróble także śpiewają „ćwir, ćwir”, a lokomotywy w Estonii sapią „uff, puff”? Czy w Czechach słychać o poranku „kukuryku”? Jak tu się dogadać, gdy łączy nas tylko wspólna podróż w jednym wagonie? Odpowiedzi na te pytania poznamy za sprawą interaktywnego spektaklu dla dzieci pt. „Lokomotywą przez świat” w reżyserii Magdy Miklasz. Początek o godz. 9.30 na scenie Stolarnia Teatru Ludowego na os. Teatralnym 23.

Tradycyjnie na początku nowego roku mieszkańcy Krakowa gromadzą się przy zwierzynieckiej choince, aby tak, jak przodkowie śpiewać wspólnie stare, polskie kolędy. Do udziału w wydarzeniu pt. „Rodzinne kolędowanie przy domowej choince” muzealnicy z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zapraszają wszystkich krakowian i turystów. Początek o godz. 17.00 w Domu Zwierzynieckim na ul. Królowej Jadwigi 41.

„Lubo nie masz nic nowego pod słońcem, jak powiedział Salomon…” – tak rozpoczął swój imponujący „Opis obyczajów za panowania Augusta III” ksiądz Jędrzej Kitowicz, który zostawił kolejnym pokoleniom bogate źródło wiedzy o dawnych czasach, niepozbawione przy tym humoru i błyskotliwości, a przy tym skłaniające do refleksji, że „polski czerep rubaszny” niewiele się zmienił. Nic dziwnego, że z tekstu Kitowicza inspirację czerpał teatralny tandem Monika Strzępka–Paweł Demirski, który powrócił do Starego Teatru ze spektaklem pt. „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej”. Na scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru przy ul. Starowiślnej 21 zobaczymy m.in. Annę Dymną, Dorotę Pomykałę, Annę Radwan, Dorotę Segdę, Juliusza Chrząstowskiego, Zbigniewa Kaletę i Radosława Krzyżowskiego. Początek spektaklu o godz. 18.00.

Napisany w 2006 r. „Bóg mordu” wyjątkowo zgodnie został uznany przez publiczność i krytykę za najlepszy tekst Yasminy Rezy. Od tego czasu wystawiono go kilkadziesiąt razy na scenach najbardziej prestiżowych teatrów na całym świecie. Zdobył też wiele cennych nagród teatralnych, a w 2011 r. miał premierę oparty na sztuce film „Rzeź” Romana Polańskiego. Główną przyczyną tej wielkiej popularności i sukcesów sztuki jest jej mistrzowsko skonstruowana fabuła – z pozoru niewinne spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt prowadzący do nieoczekiwanego finału. Krakowscy widzowie będą mogli poznać najnowszą interpretację „Boga mordu” w reżyserii Marka Gierszała i z udziałem Marty Konarskiej, Marty Waldery, Rafała Dziwisza i Marcina Sianko już dziś wieczorem, o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na ul. Rajskiej 12.

Wyobrażaliście sobie, jak wygląda teatr nocą, bez splendoru rozświetlonego westybulu i grających na scenie aktorów? Jeżeli macie mocne nerwy i poczucie humoru, koniecznie wybierzcie się na nocne zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego. Będzie można posłuchać opowieści związanych z gmachem przy placu św. Ducha, zobaczyć tajemnicze pomieszczenia, do których widzowie na co dzień nie mają dostępu i spotkać zjawy z dawnych czasów. Początek o godz. 22.30.

jk, krakow.pl

Zobacz także