Dziś w Krakowie sporo się dzieje. Sprawdź co, gdzie i kiedy [informator]

Przedpołudnie i wieczór z muzyką czy popołudnie z kulturą japońską, teatrem lub kinem? Środa w Krakowie na pewno nie będzie nudna.

Na naukę nigdy nie jest się zbyt starym lub zbyt młodym, szczególnie jeśli chodzi o muzykę! Dlatego Capella Cracoviensis swoje Matinées, czyli koncerty edukacyjne, kieruje zarówno do juniorów, jak i seniorów. Organizowane od 2012 r. koncerty dalekie są od sztywnych lekcji muzyki. To bardziej oswajanie z muzyką klasyczną na żywo, opatrzone przystępnym komentarzem o historycznym kontekście dzieła. Dzisiejszy przedpołudniowy koncert nosi tytuł „Handel & Hindemith – sztuka jako lustro epoki”. Utwory obu kompozytorów wykonają oczywiście muzycy Capelli Cracoviensis. Spotykamy się dziś, o godz. 11.00, w Cricotece, przy ul. Nadwiślańskiej 2.

Miłośnicy kultury japońskiej z pewnością już szykują się na dzisiejsze spotkanie w De Revolutionibus Books&Cafe, przy ul. Brackiej 14. Dzisiejsze późne popołudnie spędzimy tam z Karoliną Bednarz – wydawczynią, księgarką, pisarką i blogerką, której pasja – Japonia – przerodziła się w sposób na życie. Podczas spotkania, Bednarz opowie, jak wydaje się w Polsce japońską literaturę, czemu zdecydowała się na otwarcie księgarni specjalistycznej w Warszawie, czego dowiedziała się o Japonii podczas swoich podróży i jak zdobyła drzeworyt, który zdobi okładkę pierwszej książki wydanej przez Tajfuny – „Zmierzch” Osamu Dazaia. Początek spotkania o godz. 17.00. 

Dziś na Scenie Głównej Narodowego Starego, przy ul. Jagiellońskiej 1, będziemy mogli zobaczyć adaptację „Królestwa”, legendarnego serialu Larsa von Triera z 1994 roku. „Królestwo” w reżyserii Remigiusza Brzyka, umiejscowi wnętrza kopenhaskiego szpitala psychiatrycznego, znanego z serialu, na deskach teatralnych. Bohaterka opowieści, pani Drusse próbuje nawiązać kontakt z pewnym duchem, którzy pragnie się zemścić. Jak potoczą się losy tego mariażu? Rozpoczęcie sztuki zaplanowano na godz. 18.00.

„Szpilki w Agrafce – Kobiece Wieczory Filmowe” to sympatyczny cykl filmowy, którego pomysłodawczynią jest dziennikarka radiowa Magda Miś-Jackowska. Plan jest zawsze ten sam: spotykamy się, by obejrzeć film niespodziankę oraz na słodki poczęstunek. Będą też drobne upominki. Początek seansu o godz. 19.00. Spotykamy się oczywiście w kinie Agrafka, przy ul. Krowoderskiej 8.

Dzisiejszy koncert w klubie Kwadrat zapowiada się interesująco. DakhaBrakha to kwartet z Kijowa grający muzykę z gatunku world music, choć sami określają ją mianem „etno-chaosu”. Sięgają oni po pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, ich inspiracji można szukać od Afryki po Australię. Efekt jest naprawdę oryginalny! Początek występu o godz. 19.00, w klubie przy ul. Skarżyńskiego 1.

Najnowsze

Co w Krakowie