Dziś w Krakowie zaczynają się świetne festiwale. Ale to nie wszystko

fot. Pixabay

Dziś w Krakowie rozpoczynają się trzy festiwale: Jazz Juniors, Krakowski Festiwal Górski i MTB Film Festival. To jednak nie jedyne wydarzenia kulturalne, które polecamy. Szczegóły poniżej.

Miłośnicy i pasjonaci gór, alpiniści, wspinacze górscy, skałkowi i sportowi, bulderowcy, panelowcy i łojanci, górołazi i grotołazi przybywają do Krakowa. Dziś w naszym mieście rozpoczyna się 16. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Główną areną jest oczywiście Uniwersytet Ekonomiczny, jednak inne ważne festiwalowe wydarzenia rozegrają się również w krakowskich kinach. Wśród zaproszonych gości są m.in. Dani Arnold, Fred Degoulet, Piotr Schab, Adam Bielecki, Aleksandra Rudzińska, a także ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i eksperci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czekają nas także zawody w trial runningu, warsztaty fotograficzne i spotkania z autorami książek górskich. Nie zabraknie również konkursu filmowego. Szczegółowy program festiwalu do zobaczenia tutaj.

Dziś również rozpoczyna się 42. edycja festiwalu Jazz Juniors. Na program imprezy składają się trzy części: konkursowa, festiwalowa oraz showcase’owa. Pierwszym akcentem będą przesłuchania konkursowe, które rozpoczną się o godz. 16.00 w ICE Kraków na ul. Marii Konopnickiej 1. Następnie, o godz. 19.30, wystąpi tam Marcin Wasilewski Trio. Grupa w składzie Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) oraz Michał Miśkiewicz (perkusja) to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny jazzowej i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Natomiast o godz. 21.30 w Piec Art. Acoustic Jazz Club na ul. Szewskiej 12 rozpocznie się koncert formacji Tomasz Chyła Quintet.

To już ostatni akcent tegorocznego jesiennego programu Centrum Kultury Żydowskiej pod hasłem „Bajit Chadasz”. O godz. 18.00 w CKŻ przy ul. Meiselsa 17 wystąpi Fernando Vara de Rey, dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie. Spotkanie będzie poświęcone kwestii obywatelstwa hiszpańskiego dla Żydów sefardyjskich.

Żydowskiej Muzeum Galicja zaprasza na kolejną odsłonę cyklu pokazów filmowych pod hasłem „Świat w dokumencie”. Dziś o godz. 18.00 na ul. Dajwór 1 będziemy mogli obejrzeć holenderski film „Obcy w raju” w reżyserii Guido Hendrikxa. Film porusza kwestię uchodźców z krajów Afryki i Azji, ich edukacji i asymilacji.

„Ręko-Czyny, czyli osiedlowe warsztaty twórcze” to propozycja na dzisiejszy wieczór klubu Kombinator na os. Szkolnym 25. Dziś o godz. 18.00 będzie można uczestniczyć w warsztatach z tworzenia kalendarzy adwentowych, których zadaniem jest umilenie czasu oczekiwania na Boże Narodzenie.

Natomiast w kinie Kijów.Centrum na al. Krasińskiego 34 o godz. 18.00 rozpocznie się „MTB Film Festival presented by Kross”. To nie lada gratka dla fanów kręcenia korbą i ujęć filmowych. Najważniejszym wydarzeniem jest oczywiście konkurs filmowy, w którym adrenalina, kurz, błoto, endorfiny i pełne pasji katowanie sprzętu rowerowego mają odgrywać główne role.

Z kolei w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką na ul. Szczepańskiej 1 o godz. 18.00 zostanie wręczona nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca. W tym miesiącu wyróżnienie trafi do Marty Mazurkiewicz-Stefańczyk, autorki tomiku wierszy pt. „Trzecie oko”.

Pod Jaszczurami będzie można natomiast spotkać się z dziennikarzem Tomaszem Lisem na premierze jego najnowszej książki pt. „Historia prywatna”. Autobiografia będzie pretekstem do rozmowy o Polsce. Początek spotkania, które poprowadzi Ewelina Pytel, o godz. 18.00 na Rynku Głównym 8.

W Klubie Studio wieczorem wystąpią Skaldowie – jedna z najbardziej oryginalnych, a zarazem najbardziej popularnych grup, jaka kiedykolwiek powstała w Polsce. W ich twórczości odnajdujemy nie tylko różne odmiany beatu, popu, ale również niezwykle popularny w latach 70. rock progresywny, a nawet jazz-rock. Andrzej Zieliński, główny kompozytor i lider zespołu, w swoich kompozycjach kreatywnie wykorzystuje i przetwarza nie tylko wyżej wspomniane gatunki, ale często wzbogaca je o elementy muzyki góralskiej i klasycznej. W ten sposób swojej twórczości nadał oryginalny i niepowtarzalny charakter, który sprawił, że mimo upływu lat utwory Skaldów nadal brzmią świeżo i porywająco. Grupa wydała kilkanaście albumów (ostatni w 2010r.) i od lat występuje w niezmienionym składzie: Andrzej Zieliński (instrumenty klawiszowe, organy, fortepian, śpiew), Jacek Zieliński (skrzypce, trąbka, instrumenty klawiszowe, śpiew), Konrad Ratyński (gitara basowa, śpiew), Jerzy Tarsiński (gitary, śpiew), Grzegorz Górkiewicz (instrumenty klawiszowe, śpiew), Jan Budziaszek (perkusja i instrumenty perkusyjne). Początek o godz. 18.00 na ul. Budryka 4.

Dikanda to uznany, szczególnie na zagranicznym rynku, szczeciński zespół grający world music. Grupa muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół o godz. 19.00 wystąpi w krakowskim Zaścianku na ul. Rostafińskiego 4.

Kino Pod Baranami zaprasza na specjalny pokaz dokumentu „Istota serca” w reżyserii Marka Whitneya – intrygującej opowieści o Carlu Gustavie Jungu, jednym z największych badaczy ludzkiej psychiki XX wieku. Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, w której wezmą udział psychoanalityk jungowski Karol Domański oraz psychoterapeuci Adam Kościuk i Robert Palusiński. Początek o godz. 19.15 na Rynku Głównym 27.

ip. krakow.pl

Zobacz także