Dziś w Krakowie zagra absolutna legenda światowej muzyki

fot. Pixabay

Wtorkowy repertuar kulturalny nasyci zarówno miłośników literatury, jak i muzyki. Od legendarnej krakowskiej piwnicy, po muzea, aż do wielotysięcznej areny wypełnionej fanami Deep Purple – w każdym z tych miejsc znajdziemy dziś coś interesującego. 

Wczesne popołudnie możemy zacząć z Teatrem im. J. Słowackiego. O godz. 13.00 rozpocznie się tam spektakl familijny „Kwiat paproci”. Inspirowany twórczością Stanisława Wyspiańskiego oraz kanonem baśniowym, Maria Wojtyszko i Jakub Krofta podjęli próbę opowiedzenia historii twórcy „Wesela” w konwencji przypowieści. Spektakl zobaczymy na scenie przy pl. Świętego Ducha 1.

Z pewnością warto zajrzeć do MuFo, czyli Muzeum Fotografii w Strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220. Przed nami druga odsłona nowego cyklu muzeum, czyli „Foto Uptade. Cykl spotkań z twórcami”, poświęconego współczesnej fotografii. Gościem dzisiejszego spotkania będzie Anna Musiałówna – fotografka, laureatka wielu nagród z zakresu fotografii prasowej. Kuratorka wystaw fotograficznych prezentujących fotografie lat 70. i 80. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Fotografii w Krakowie oraz w Fototece ZPAF w Warszawie. Od połowy lat 90. jest związana z tygodnikiem “Polityka”. „Foto Update” rozpocznie się o godz. 18.00.

Z kolei w Piwnicy Pod Baranami spotkamy się dziś z Jerzym Illgiem. Rozmowa będzie się toczyć wokół „Listów do Czesława Miłosza”. Wydarzenie poprowadzi Bronisław Maj. Muzyczne uświetni je Zbyszek Seyda (gitara, bouzuki) z Kasią Brajner (śpiew) i Pawłem Seydą (skrzypce). Początek o godz. 18.00.

Kto chce dowiedzieć się więcej o jednej z najbardziej utalentowanych i tragicznie zmarłych XX-wiecznych poetek polskich, powinien dziś koniecznie zajrzeć do Apteki Pod Orłem przy pl. Bohaterów Getta 18. „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki” to tytuł książki, wokół której będzie toczyć się dzisiejsze spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, autorem publikacji. W rozmowie o książce i poetce udział weźmie historyk Ryszard Kotarba, a poprowadzi je prof. Roma Sendyka, z inicjatywy której na fasadzie domu przy ul. Mikołajskiej 26 w Krakowie odsłonięto tablicę poświęconą Zuzannie Ginczance. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. 

Nie możemy też zapomnieć, że wieczorem w Krakowie wystąpi przed nami jeden z zespołów „nieświętej trójcy” hard rocka (obok Black Sabbath i Led Zeppelin). Mowa oczywiście o Deep Purple! Brytyjczycy przyjadą do nas w ramach być może pożegnalnej trasy… choć rockowym dinozaurom trudno zejść ze sceny! Jedno jest pewne: w TAURON Arenie Kraków usłyszymy największe utwory grupy, z kawałkami z „Machine Head” na czele. Arena zostanie otwart dla słuchaczy o godz. 20.00.

pt, krakow.pl

Zobacz także