Dziś zaczyna się jesień. Co tego dnia robi bogaty krakowianin?

Gdyby miał worek pieniędzy, wygrał w totka lub dopisało mu szczęście, to dziś zapakowałby dorobek życia i zarządził przeprowadzkę do swojego drugiego domu/mieszkania. Właśnie zaczęła się kalendarzowa jesień, więc czas zmienić okolice – np. Zalewu Bagry na sąsiedztwo Parku Leśnego Borek Fałęcki.

Może ostatnie dni na to nie wskazywały, ale dopiero wczoraj pożegnaliśmy kalendarzowe lato. Lato – morze, plaża, ewentualnie jezioro. Ale Kraków? Tak, od pewnego czasu także Kraków.

Pamiętacie Zalew Bagry sprzed lat? Z jednej strony wielkie kąpielisko, z drugiej teren niemalże dziki. Niezagospodarowany, zapuszczony, niezbyt przyjazny mieszkańcom. Na szczęście znalazła się grupa aktywistów, która postanowiła to zmienić.

Można było prowadzić różne akcje, chodzić po prośbie lub sięgnąć do własnej kieszeni, ale postawiono na prostsze rozwiązanie – budżet obywatelski.

Miejsce zapomniane dziś masowo odwiedzane

Pracy było sporo. Dla niektórych Bagry stały się bowiem wysypiskiem śmieci, a nie miejscem wypoczynku. Trzeba było posprzątać, uporządkować tereny zielone i linię brzegową zbiornika. Zaproponowano też budowę alejek, instalację oświetlenia, budowę sanitariatu i urządzenie plaży.

„Zalew Bagry już od 60 lat przewidziany jest do zagospodarowania na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Posiadał projekty i koncepcje zagospodarowania do dziś niezrealizowane. […] To jedyne takie miejsce w Krakowie i powinien stać się jego wizytówką” – napisano w projekcie budżetu obywatelskiego.

Tak też uznali mieszkańcy i masowo głosowali na stworzenie przyjaznego kąpieliska, dzięki temu miejsce zmieniło się nie do poznania i krakowianie wiedzieli, gdzie skierować kroki podczas upalnych dni.

– Wystarczy przyjść i zobaczyć, bo zmiany widać już na pierwszy rzut oka. Przez lata pełno było pomysłów i wniosków, ale dopiero dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się zmienić to miejsce. Kiedyś niewiele osób się tam zapuszczało, a dziś przyjeżdżają tłumy z całego miasta  – mówi KRKnews Jacek Młynarz, zastępca przewodniczącego rady i zarządu Dzielnicy XIII Podgórze.

Jeden głos, wielka zmiana

Zalew Bagry to przyjemne miejsce także na jesienny spacer, ale wróćmy do szczęśliwego krakowianina, który po zakończeniu lata ma możliwość zmiany miejsca zamieszkania i poszukuje miejsca, gdzie może spacerować w otoczeniu kolorowych jesiennych liści.

Tak się składa, że w jego poszukiwaniu warto rzucić okiem na zadania wykonane w ramach budżetu obywatelskiego, bo w dużej mierze dotyczą one właśnie podporządkowywaniu przestrzeni dla potrzeb mieszkańców.

Idealnym przykładem konsekwentnie upiększanego miejsca jest Park Leśny Borek Fałęcki, jedna z wizytówek budżetu obywatelskiego, dzięki któremu odnawiany jest już trzeci rok z rzędu.

Trzy lata temu ludzie chcieli mieć piękniejszy park, a gdy zobaczyli jak się zmienił tylko dzięki ich jednemu głosowi, to z roku na rok projekt zbiera wielkie poparcie.

Stworzono ścieżki, wysprzątano teren, a wkrótce ma dojść do renowacji nawierzchni głównego duktu i dokonanie kolejnych niezbędnych prac pielęgnacyjnych.

„Realizacja projektu umożliwi mieszkańcom łatwiejszy dostęp do lasu i stworzy alternatywę w stosunku do parku Solvay” – piszą wnioskodawcy.

dn

zdjęcie tytułowe / materiały prasowe

Najnowsze

Co w Krakowie