Dziś zaczyna się komunikacyjna kampania. Przez jeden dzień MPK będziemy jeździli za darmo!

Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym roku hasłem przewodnim jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”, a Kraków w wydarzeniu udział bierze po raz 18. Punkt kulminacyjny nastąpi 22 września, gdy wszyscy mieszkańcy Krakowa będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską.

Kampania ETZT to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje ekologiczne formy transportu, takie jak komunikacja publiczna, rower, ruch pieszy oraz transport łączący różne gałęzie, czyli tzw. transport multimodalny.

Inicjatywa ma charakter ogólnoeuropejski, jak i światowy (np. w Japonii czy Brazylii). W wielu aglomeracjach miejskich ludzie narzekają na niską jakość życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Dlatego celem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz uświadomienie społeczeństwom, że warto samochód zamienić na przyjazne dla środowiska formy transportu.

„Zeroemisyjna mobilność dla każdego” – hasło tegorocznej kampanii – ma na celu promocję ambitnego założenia, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku, oraz podkreślenie znaczenia dostępności transportu bezemisyjnego. Sloganem krakowskiej kampanii jest „Jestem Eko w Krakowie – Miasto przyjazne rowerzystom”, który ma za zadanie zachęcić mieszkańców do aktywności i przełamania codziennej rutyny oraz siedzącego trybu życia, zwłaszcza podczas codziennych podróży, przyczyniając się do kształtowania prozdrowotnych i proekologicznych zachowań mieszkańców.

Zobacz także