Ekolodzy atakują. Cel? Park Lotników

Musisz przeczytać

Krakowscy ekolodzy po raz kolejny stają w obronie zdrowia psychicznego i fizycznego krakowian. Tym razem członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Małopolska zaapelowali do prezydenta Jacka Majchrowskiego, by zakazał organizowania na terenie Parku Lotników i Muzeum Lotnictwa głośnych imprez muzycznych i motorowych. – Przerażający ryk silników i spaliny powitały wszystkich, którzy 15 czerwca wybrali się do tego parku aby odetchnąć od spalin i hałasu otaczającego nas na co dzień miejskiego życia – czytamy w oświadczeniu ekologów.

Ekolodzy nie pierwszy raz stają w obronie spokoju i dobrego samopoczucia krakowian. Kilkukrotnie pisaliśmy już o głośnych apelach dotyczących m.in. zakazania urządzania pokazów sztucznych ogni, czy też przejazdu MotoMikołajów, gdyż obie inicjatywy powodują… smog.

W obronie parku

Tym razem ekolodzy wzięli w obronę Park Lotników i okolicznych mieszkańców, którzy 15 czerwca byli narażeni na ryk silników i zapach spalin wpływających niekorzystnie na ich samopoczucie i zdrowie. – Nie oznacza to, że jesteśmy przeciwni organizowaniu sporadycznych pikników lotniczych w tym parku, które jest ściśle związany z Muzeum Lotnictwa. Pikniki lotnicze nie mogą jednak stać się pretekstem do organizowania tam innych imprez np. motorowych czy głośnych muzycznych. Nie można też zmieniać Parku Lotników w wielki parking samochodowy przy okazji pikników lotniczych. – przekonują w swoim piśmie adresowanym do Jacka Majchrowskiego ekolodzy.

Ekolodzy zwracają uwagę, że Kraków nie cierpi na nadmiar terenów zielonych. Z tego względu, władze miasta powinny dążyć do przywrócenia parków mieszkańcom i dbania o zachowanie ich rekreacyjnego charakteru. – Tymczasem w Parku Jerzmanowskich mają miejsce przejazdy samochodów i motocykli szkolących się tam kierowców a na skwerze pomiędzy ulicą Prądnicką a linią tramwajową funkcjonuje w najlepsze od lat samochodowy warsztat. – oburzają się ekolodzy z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Małopolska.

Obywatelski zryw

O przyszłość Parku Lotników postanowili również zadbać sami mieszkańcy, którzy zgłosili aż kilkanaście projektów zakładających m.in. rewitalizację i rozbudowę parku oraz poprawę infrastruktury sanitarnej czy rowerowej. Z projektami można zapoznać się pod adresem www.budzet.dialogu.pl w zakładce „Projekty”. Głosowanie rozpoczęło się 18 czerwca i trwa do końca miesiąca. Więcej o tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, można przeczytać w tym artykule.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca