Aktualności Miasto

Ekspresowo z Krakowa do Warszawy za 4 lata?

Ta droga miała być gotowa na EURO 2012. Wedle obecnych planów – droga ekspresowa S7 na odcinku z Krakowa do Warszawy ukończona zostanie w 2021. Właśnie podpisano umowę na ostatni odcinek w województwie świętokrzyskim – informuje Dziennik.pl.

Perypetie związane z drogą S7 trwają od lat, teraz wreszcie pojawiają się widoki na jej ukończenie. Właśnie podpisano umowę na wykonanie ostatniego odcinka S7 w województwie świętokrzyskim – od Skarżyska-Kamiennej do granicy województwa mazowieckiego. Za 260 mln zł zbuduje go Budimex, łącząc istniejące już fragmenty ekspresówki.

To raptem 8 kilometrów, ale chodzi zarazem o jeden z najbardziej problematycznych fragmentów drogi. Oprotestowali go ekolodzy, którzy uważają, że wybrany wariant poprowadzenia drogi zagraża m.in. siedliskom chronionych gatunków motyli. Złożyli protest do Komisji Europejskiej. Drogowcy mają już jednak prawomocną decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę. Odcinek ma być gotowy w maju 2020 roku – czytamy w portalu Dziennik.pl.

W województwie świętokrzyskim są też kłopoty z dwoma innymi odcinkami. Opóźnienie w budowie pojawiło się na trasie od obwodnicy Kielc do Jędrzejowa, budowanej przez włoską firmę Salini. W przyszłym roku do użytku ma zostać oddany brakujący odcinek S7 w okolicach Radomia.

Wciąż największe problemy pojawiają się jednak w województwie małopolskim. Mieszkańcy wsi Poradów nie chcą trasy obok swoich domów, a Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do ich skargi. Drogowcy wybrali firmę, która musi znaleźć kompromisowy wariant i uzyskać zgodę na jego realizację.

Mimo tych problemów GDDKiA liczy, że do 2021 r. uda się zbudować cały odcinek S7 na północ od stolicy Małopolski.

(wm, dziennik.pl)