Elektrociepłownia w Łęgu zapewnia, że jesienią i zimą ciepła nie zabraknie. Spółka ma zapasy węgla

Musisz przeczytać

 – Zapewniamy wszystkich mieszkańców, którzy korzystają z ciepła sieciowego produkowanego w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, że w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym 2022/2023 ciepła nie zabraknie – podkreśla Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. Ciepło z elektrociepłowni wykorzystywane jest na potrzeby podgrzania wody i ogrzewania gospodarstw domowych oraz do produkcji w przemyśle.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła  z Łęgu to jeden z trzech dostawców ciepła dla mieszkańców Krakowa, który odpowiada za ponad 72 produkcji energii cieplnej w naszym mieście. Oprócz  PGE  ciepło do miejskiego systemu ciepłowniczego dostarczają  CEZ Skawina S.A. (25,32% udziału w rynku ciepła sieciowego)  oraz Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów  ( 2,5 % rynku ciepła sieciowego). Wszystkie podmioty dostarczają ciepło, którego nośnikiem jest gorąca woda.

Dostawcy ci wytwarzają energię w 70 % z węgla, a w 11 % z gazu. Jak podkreśla prezes PGE Energia Ciepła w elektrociepłowni  zgromadzone są zapasy węgla, które zabezpieczą potrzeby odbiorców w okresie jesienno-zimowym – Dostawy węgla do elektrociepłowni realizowane są przez polskie kopalnie i uzupełniane węglem z importu – zaznacza Przemysław Kołodziejak.

W połowie wakacji władze Krakowa rozpoczęły rozmowy z czwartych dostawcom ciepła. Wiceprezydent Kulig podczas licowej konferencji prasowej zaznaczył, że wynika to z konieczności dywersyfikacji źródeł dostaw.

– Kraków ma trzy źródła ciepła, którym ciepło dostarczane jest do miasta, co oznacza, że nie jesteśmy zdani na jedno źródło. Dwa z z nich to źródła oparte na węglu, ale trzecie bazuje na naszej spalarni odpadów. Jednocześnie podjęto rozmowy z potencjalnym czwartym dostawcą, który bazuje na gazie. Chodzi o Tameh, czyli ciepłownię zlokalizowaną w dawnej Hucie Sendzimira – powiedział podczas licowej konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Nie będzie również  w tym roku podwyżek opłat w rozpoczętym sezonie grzewczym – Nasi dostawcy nie dostali zgody na podniesienie taryfy cieplnej – powiedział wiceprezydent Kulig.

Wiceprezydent Andrzej Kulig: nie podnosimy cen za dostawę ciepła do mieszkań

Krakowski oddział PGE EC SA jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją około 1400 GWh energii elektrycznej i 7550 TJ ciepła wytwarza ponad 70% ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa. Elektrociepłownia wyposażona jest w 4 bloki energetyczne i kotły olejowe HOB. Łączna zainstalowana moc elektryczna wynosi 480 MWe, a moc cieplna 1 644 MWt.

Odbiorcami ciepła z elektrociepłowni są MPEC S.A. w Krakowie oraz klienci bezpośredni kupujący ciepło na potrzeby własnych zakładów, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie źródła. 

(JS)

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca