Elektroniczne tablice z rozkładem jazdy na Rondzie Grunwaldzkim. Pokażą rzeczywista godzinę przyjazdu

Elektroniczne tablice informujące pasażerów komunikacji miejskiej o rozkładzie jazdy pojawiły się na przystankach autobusowych przy Rondzie Grunwaldzkim.  Obecnie trwa konfiguracja tablic, tak aby wyświetlały treści zgodne z lokalizacją pojazdów na ulicach. 

Tablice pojawiły się jako realizacja zwycięskiego zadania w ramach  Budżetu Obywatelskiego 2022. Mieszkańcy w głosowaniu zdecydowali, aby na przystankach wokół Ronda Grunwaldzkiego pojawiły sie tablice z elektronicznym rozkładem jazdy.  Dzięki nim podróżujący mają bieżące informacje o rzeczywistym czasie oczekiwania na autobusy, co przyczynia się do zwiększenia komfortu podróży i optymalizacji planowania tras.

Na elektronicznej tablicy pasażer oczekujący na przystanku znajdzie informacje o kierunku, numerze linii i „realnym czasie odjazdu autobusów”. W sytuacji, gdy autobus będzie stał w korku, pasażerowie znajdą na tablicach informacje o tym, ile pozostało jeszcze czasu do odjazdu.  w oparciu o komputery pokładowe, które pozwalają określić dokładne położenie autobusu.

Informacje są przekazywane z pomocą systemu GPS – z autobusów do serwerów, a następnie na tablice informacyjne na przystankach. Dzięki temu wiadomo, czy autobus jedzie zgodnie z planem, czy może utknął w korku. Dodatkowo system analizuje rzeczywiste czasy przejazdu na poszczególnych odcinkach, co z dużą dokładnością pozwala obliczyć prawdopodobną godzinę przyjazdu na dany przystanek.

fot. ZTP w Krakowie

Aktualnie zamontowano dwie tablice 5-wierszowe oraz trwa aktualizacja trzech już  istniejących tablic. Całość prac będzie kosztować  272 tys. zł.

Podobne tablice możemy spotkać w ramach całej sieci tramwajowej. Pierwsze zamontowano jeszcze w 2008 roku. 

Jarek Strzeboński

 

Najnowsze

Co w Krakowie