„Elektryki” Ubera wjeżdżają do Krakowa

Uber wprowadza pilotażową usługę Uber Green. Krakowianie przez trzy miesiące będą mogli – za pomocą aplikacji – zamówić przejazd samochodami elektrycznymi.

Kraków będzie pierwszym polskim miastem, w którym użytkownicy będą mogli korzystać z zeroemisyjnych pojazdów. Uber Green działa już m.in. w Paryżu, Londynie, Amsterdamie, czy Bukareszcie.

Kulejąca elektromobilność

– Wierzymy, że przyszłość transportu to współdzielenie przejazdów, najlepiej samochodami elektrycznymi. Decydując się na wprowadzenie pilotażowej usługi Uber Green w Krakowie, mieliśmy jeden cel – udostępnienie możliwości przejazdu pojazdami elektrycznymi większej liczbie osób – przekonuje Ash Kebriti, General Manager w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Niestety, w Polsce pojazdy elektryczne stanowią obecnie mniej niż 1 proc. całkowitej liczby samochodów jeżdżących po ulicach. Dzieje się tak z uwagi na barierę wejścia, tzn. wysoki koszt zakupu samochodu elektrycznego, a także brak infrastruktury ładowania.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego po naszych ulicach jeździ obecnie 5641 osobowych pojazdów elektrycznych, a tylko od początku roku do końca kwietnia liczba zarejestrowanych “elektryków” wyniosła 1385, co oznacza wzrost aż o 104 proc. Widać zatem jak na dłoni, że trend jest zwyżkowy.

Uber chce tym samym zachęcić mieszkańców Krakowa do skorzystania z ekologicznych przejazdów w opcji Uber Green. Firma liczy na to, że w stolicy Małopolski skorzysta z nich przynajmniej 10 tys. osób w ciągu 3 najbliższych miesięcy .

Rząd zadowolony

Wprowadzenie nowej usługi z zadowoleniem przyjęli przedstawiciele władz centralnych. – Walka ze smogiem jest jednym z priorytetów Rządu RP. W związku z tym z zadowoleniem przyjmujemy każdą prywatną inicjatywę, która wpisuje się w ten trend. Jestem przekonany, iż Uber Green może przyczynić się przede wszystkim do popularyzacji elektromobilności wśród konsumentów, a co za tym idzie zwiększenia obecności tego typu samochodów na rynku – powiedział Piotr woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Jak wyliczyła spółka, usługi typu Uber Green mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w miastach, w których są dostępne. Przykładowo, w Porto, po trzech miesiącach pilotażu, dzięki elektrycznym pojazdom udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 23 tony, które potencjalnie trafiłyby do atmosfery, zaś w Bukareszcie, po roku zaoszczędzono aż 64 tony.

Najnowsze

Co w Krakowie