Energetycy wspierają obrączkowanie bocianów

Od połowy czerwca ornitolodzy w całym kraju obrączkują potomstwo bociana białego. TAURON Dystrybucja zaprasza na pokazowe obrączkowanie młodych bocianów w gnieździe na słupie energetycznym. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć z bliska, jak robią to ornitolodzy i jak wygląda dbanie o młode bociany przez energetyków.

4 lipca o godzinie 11, w Niepołomicach przy ulicy Portowej.  będzie można przyjrzeć się  z biska jak wygląda obrączkowanie w praktyce. Obecnie na gnieździe znajdują się 4 młode.  Obrączkowanie potrwa ok. 30 min, w tym czasie młode bociany zostaną zniesione z gniazda i zaobrączkowane na ziemi. 

– Energetycy wspierają obrączkowanie użyczając specjalistyczny sprzęt i finansując zakup obrączek. Podnośniki hydrauliczne obsługiwane przez doświadczonych pracowników zapewniają bezpieczne dotarcie ornitologów do gniazda. Dzięki temu możemy nie tylko założyć obrączki, ale od razu pozyskać informacje istotne dla celów poznawczych i ochrony gatunku. Pisklęta są mierzone, ważone, ocenia się ich wiek, kondycje oraz pobiera próbkę DNA. Niestety coraz częściej pisklęta oplątane są w sznurki pozostawiane na polach. Wizyta ornitologa wprost na gnieździe podczas obrączkowania jest jedynym ratunkiem i szansą na uratowanie spętanych młodych – mówi Stanisław Czyż, ornitolog Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Dodatkowo zostanie sprawdzone samo gniazdo. Ornitolodzy zmierzą gniazdo i sprawdzą czy nie jest zaśmiecone oraz zostaną pobrane  próbki do badań – pióra i wyplówki
(niestrawione zbitki pokarmu). Przy okazji pobytu na gnieździe zmierzą także jego obwód i wysokość gniazda. Gniazdo przy ulicy Portowej od 2 lat podlega 24-godzinnemu monitoringowi ze stałym streamingiem na kanale Youtube.

Obrączkowanie to naukowa metoda badawcza stosowana od ponad 100 lat na całym świecie. Pozwala, jak dotąd najskuteczniej zdobyć bezcenną wiedzę na temat bocianów. Jest przy tym całkowicie bezpieczna dla ptaków, pod warunkiem że realizują ją wykwalifikowani fachowcy, w odpowiedni sposób i we właściwym czasie. Bocianie pisklęta powinny mieć w momencie obrączkowania ok. 4-6 tygodni. Ich wiek ocenia się po dokonaniu pomiaru długości dzioba.

Na obrączce zakładanej bocianom wytłoczony jest skrócony adres centralnej stacji obrączkowania w kraju (tj. Gdańsk Polska) oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który pozwala zidentyfikować ptaka przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach. Porównanie danych np. daty, miejsca zaobrączkowania z danymi ponownej obserwacji dostarcza informacji np. o migracji ptaków, długości życia i innych elementach życia osobnika w przyrodzie.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie