Ewakuacja zbiorów z Wawelu do opactwa w Tyńcu. Trwają ćwiczenia ZABYTEK-23

Musisz przeczytać

Od 3 lipca trwają w Krakowie ćwiczenia ZABYTEK-23 w zakresie ochrony dóbr kultury z udziałem przedstawicieli administracji państwowej, jednostek wojskowych i policji.. Służby ćwiczyły m.in. ewakuację dóbr kultury z Zamku Królewskiego na Wawelu i transport drogą Wisłą do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Pierwszego dnia ćwiczeń przeprowadzono  ewakuację dóbr kultury z Zamku Królewskiego na Wawelu. Żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego ZAMEK, we współpracy z pracownikami muzeum, zabezpieczyli i przetransportowali zbiory drogą wodną na łodziach płaskodennych do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Akcję wspierali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz policjanci, włączając w to eskortę na Wiśle, której dokonali policyjni kontrterroryści oraz załoga z komisariatu wodnego.

 5 lipca 2023 r., w rejonie Placu Szczepańskiego w Krakowie, przeprowadzono kolejne ćwiczenia.  W obiekcie Pałac Sztuki mieszczącym się na Pl. Szczepańskim 4 w Krakowie nastąpiła – hipotetyczna – eksplozja ładunku wybuchowego, w wyniku której doszło do uszkodzenia elewacji budynku oraz pożaru. Jednocześnie, w pobliżu zostało ujawnione urządzenie zawierające prawdodobnie materiały wybuchowe. Na miejsce zostaje skierowany patrol Policji, policyjna grupa rozpoznania minersko – pirotechnicznego, PSP, Straż Miejska Miasta Krakowa. Policja podjęła działania zmierzające do ograniczenia ruchu pojazdów w rejonie zdarzenia, zapewniając drożność dróg dojazdowych dla podmiotów uczestniczących w działaniach. Straż Miejska Miasta Krakowa prowadziła działania wspierające pracę Policji w kierowaniu ruchem.

Dziś, 6 lipca, planowane są kolejne działania w ramach warsztatów ZABYTEK-23, tym razem w innej części województwa. Szczegóły dotyczące tych działań nie zostały jeszcze ujawnione.

Warsztaty ZABYTEK-23 stanowią integralną część programu szkoleniowego mającego na celu zwiększenie kompetencji i współpracy między różnymi służbami w zakresie ochrony dóbr kultury oraz reagowania na sytuacje awaryjne. Praktyczna część warsztatów pozwala na przetestowanie zdobytej wiedzy i umiejętności w realistycznych scenariuszach, co przyczynia się do podniesienia skuteczności działań w przypadku rzeczywistych zagrożeń dla dziedzictwa kulturalnego.

fot. materiały prasowe

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca