Fałszywi pracownicy NFZ okradali ludzi

Musisz przeczytać

Prawie 40 kradzieży, 2 włamania i straty sięgające kwoty ponad 300 000 złotych. Złodzieje podawali się za pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia –odwiedzali mieszkania starszych osób pod pozorem przyznania im refundacji leków. Małopolscy policjanci rozbili grupę przestępczą okradającą starszych ludzi. 

Grupa działała od jakiegoś czasu, dopuszczając się kradzieży w różnych miejscach w kraju. – W czerwcu ubiegłego roku, w Ciężkowicach dwie kobiety i mężczyzna dokonali kradzieży z włamaniem. Kobiety pod pozorem przyznania refundacji leków przez Narodowy Fundusz Zdrowia weszły do mieszkania starszego mężczyzny. Jedna z nich zajmowała go rozmową, natomiast druga dokonała kradzieży gotówki w wysokości ponad 5 000 złotych – mówi Mariusz Ciarka z małopolskiej policji.

Po zgłoszeniu kradzieży funkcjonariusze rozpoczęli ustalanie sprawców. Pomocne okazały się zapisy monitoringów, na podstawie których można było wytypować osoby powiązane z tym zdarzeniem. – Kolejny etap działań to żmudne zbieranie cząstkowych informacji i analiza kryminalna, która pozwoliła na zatrzymanie sprawców bezpośrednio po dokonanym kolejnym włamaniu, tym razem w Bielsku Białej na Śląsku. W tym przypadku sprawcy podczas rozmowy ze starszym mężczyzną ukradli oryginalny klucz, szybko dorobili jego kopię i zanim skończyli rozmowę oddali oryginał. Mężczyzna zajmowany cały czas rozmową o ofertach refundacji nawet nie spostrzegł kradzieży. Gdy tylko wyszedł z mieszkania złodzieje przy pomocy dorobionego klucza weszli do mieszkania i ukradli pieniądze w wysokości kilku tysięcy złotych – opisuje podinspektor Ciarka.

Do najbardziej dotkliwej kradzieży doszło jednak w województwie dolnośląskim. Starsza kobieta przyjmując kobiety podające się za pracownice NFZ dała się zmanipulować. Zlikwidowała swoją lokatę w banku, ponieważ zostało jej wmówione, że nie dostanie refundacji jeżeli posiada jakiekolwiek oszczędności w instytucjach finansowych. Gdy tylko zamknęła swoje konto i przyniosła pieniądze do domu na następny dzień ponownie zjawiły się panie „z pomocą”. Gdy wychodziły zabrały z mieszkania wybrane z banku pieniądze w kwocie ponad 30.000 złotych.

Postępowanie prowadzone przez tarnowskich policjantów właśnie zostało zakończone – funkcjonariusze udowodnili sprawcom w sumie 46 przestępstw.

Łączne straty, jakie powstały w skutek przestępczej działalności grupy sięgają kwoty ponad 300 000 złotych. Policjanci odzyskali część utraconych przedmiotów i gotówki. Dwóch członków grupy nadal przebywa w areszcie.

(ip)

fot. pedrosimoes7 via Foter.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca