Festiwal, który przełamuje tabu, łączy sztukę i muzykę z urologią

W sobotę, 24 września 2022 roku, koncertem w Fortach Kleparz, rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu KultURO. To wydarzenie, które łączy urologię z muzyką i sztuką, ma przełamywać tabu związane z chorobami układu moczowego i badania profilaktycznymi, które mogą uratować życie.

Zachęcamy do udziału nie tylko w przedsięwzięciu muzycznym, ale też apelujemy, by problem prewencji chorób onkologicznych był przekazywany nie tylko mężczyznom, ale wszystkim – mówił wiceprezydent Andrzej Kulih podczas konferencji prasowej poprzedzającej Festiwal KultURO. Wiceprezydent podkreślił, że miasto przywiązuję dużą wagę do tego wydarzenia, bo informacje o wzroście zachorowań onkologicznych po okresie pandemii koronawirusa są zatrważające.

KultURO rusza w sobotę. 24 września 2022 roku. Niezwykły koncert rockowy z prof. Piotrem Chłostą na czele jest wizytówką festiwalową i stałym punktem na liście wydarzeń KultURO. Udział w imprezie zapowiedział także Marek Piekarczyk, Piotr Cugowski, Janusz Grzywacz i debiutant festiwalowy: formacja Trzynasta W Samo Południe z Wrocławia. Plenerowy koncert odbędzie się 24 września. Start o godz. 18.00 w klubie muzycznym Forty Kleparz. Wstęp bezpłatny.

Prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Fundacji Urodzeni-Zdrowi i pomysłodawca Festiwalu KultURO zapewnia, że nieprzypadkowo postawił na kulturalno-zdrowotną promocję profilaktyki. – Bo taka forma działa, to niewątpliwe. (…) Cieszę się, że to właśnie w moim mieście choroby pochodzenia urologicznego przestają być tematem tabu. Z roku na rok widzę coraz większe zainteresowanie nie tylko naszym festiwalem, ale i znacznie większą liczbą osób zapisujących się na badania profilaktyczne. To mnie napawa optymizmem, bo im wcześniej chorobę wykryjemy, tym większe szanse na jej wyleczenie – podkreśla.

Sobotni koncert to bowiem jedynie początek KultURO. Akcja profilaktyczna to przede wszystkim bezpłatne konsultacje, infolinia urologiczna, lekcje prozdrowotne w szkołach, konkurs plastyczny. To wszystko ma przekonać do badań – wykrycie raka prostaty na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. skuteczności wyleczenia! Ale z powodu tej choroby w Polsce wciąż umiera codziennie 15 osób! Co piąty Polak chory onkologicznie zmaga się właśnie z rakiem prostaty. – Niechętnie się badamy, to fakt. Niektórzy się boją, inni lekceważą objawy z powodu niskiej świadomości i braku wiedzy. Dlatego nieustannie edukujemy i powtarzamy: nowotwory układu moczowego stanowią aż 25 proc. liczby wszystkich nowotworów! Najczęściej występuje rak prostaty, potem nowotwory pęcherza i na trzecim miejscu są nowotwory nerki. Nie sposób zapobiec wszystkim chorobom, ale wielu można uniknąć. Na przykład nie palić papierosów. Ja zachęcam do rzucenia nałogu zarówno w gabinecie, jak i ze sceny grając mocny rock’n’roll – dodaje szef uniwersyteckiej urologii.

Bezpłatne konsultacje i porady telefoniczne
Eksperci alarmują, że zdecydowaną liczbę chorych można uratować, jeśli zgłoszą się do urologa w odpowiednim czasie. Dlatego najważniejszym punktem festiwalowych wydarzeń jest dzień otwarty w gabinetach urologicznych krakowskich szpitali oraz konsultacje telefoniczne ze specjalistami.

Dzień otwarty w poradni urologicznej Szpitala im. Żeromskiego odbędzie się 24 września, w godzinach 8.00-12.00. Porady będą udzielane tylko zarejestrowanym wcześniej pacjentom. Na bezpłatną konsultację można zarejestrować się dzwoniąc do 23 września w godzinach 9.00-12.00 na numer telefonu: 12 622 95 29.

Dzień otwarty w poradni urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego odbędzie się 1 października, w godzinach 9.00-12.00. Porady będą udzielane tylko zarejestrowanym wcześniej pacjentom. Na bezpłatną konsultację można zarejestrować się dzwoniąc w dniach 26-30 września w godzinach 12.00-14.00 na numer telefonu: 12 400 25 41.

Nie zabraknie także konsultacji telefonicznych. Przez cały tydzień od 26 do 30 września dla mieszkańców Krakowa będzie działała specjalna infolinia. Od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-14.00 będzie dyżurował i odpowiadał na pytania lekarz urolog. Każdy będzie mógł zadzwonić na numer telefonu 459 595 566.

Lekcje i konkurs dla młodzieży
Organizatorzy jak co roku do współpracy zachęcają młodsze pokolenie. Mówią wprost: młodzieńcza energia, kreatywność i spontaniczność przynosi znakomite efekty w promowaniu zdrowego trybu życia. Dlatego podczas 8. edycji KultURO adresatem wielu wydarzeń będzie młodzież. To dla nich organizatorzy przygotowali sporo ciekawych wyzwań i wydarzeń.

Jednym z nich to konkurs plastyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych. Tegorocznym zadaniem będzie przygotowanie plakatu dotyczącego tematyki profilaktyki urologicznej. Zwycięski plakat będzie częścią kampanii promującej działania profilaktyczne w ramach KultURO 2023.

Pracę należy przesłać listownie na adres: ul. Garbarska 13/3, 31–131 Kraków, z dopiskiem „Konkurs plastyczny”, do 31 grudnia (decyduje data stempla pocztowego). Szczegóły i zasady konkursu na stronie internetowej urodzenizdrowi.pl.

Do uczniów szkół ponadpodstawowych będzie skierowana także lekcja prozdrowotna. Wybitni urolodzy, podpowiedzą i doradzą, w jaki sposób podejmować trudne tematy z rodzicami i dziadkami. Lekcje będą dostępne jako nagrany materiał przesyłany do zainteresowanych szkół. – Wytłumaczymy, na czym polega problem zachorowań urologicznych i na jakie symptomy szczególnie warto zwrócić uwagę – zdradza prof. Piotr Chłosta. Nauczyciele, dyrektorzy szkół średnich, a także sami uczniowie mogą zgłaszać zainteresowanie lekcją prozdrowotną wysyłając wiadomość e-mail na adres: kulturo@urodzenizdrowi.pl do 28 października.

Edukacja seniorów
Aby zwrócić uwagę, że profilaktyka ważna jest na każdym etapie życia, przygotowane zostaną filmy edukacyjne, które następnie dystrybuowane zostaną w miejscach uczęszczanych przez krakowskich seniorów tj. uniwersytety trzeciego wieku, Centra Aktywności Seniorów, kluby seniorów czy domy spokojnej starości.
Tematyka nagrań dotyczyć będzie między innymi: dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, domowej rehabilitacji urologicznej, pomocy w przygotowaniu do pierwszego badania.

„Zbadaj się u urologa. To nie boli!” – wywiad z prof. Piotrem Chłostą i zastępcą prezydenta Krakowa Andrzejem Kuligiem

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie