Figura Matki Bożej powróciła na ul. Krupniczą (ZDJĘCIA)

Zabytkowa rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1867 roku autorstwa Franciszka Wyspiańskiego, ojca Stanisława, stanęła w środę przed budynkiem Centrum Młodzieży im. dr. Jordana przy ul. Krupniczej w Krakowie. Figura na przestrzeni lat była wielokrotnie przestawiana w obrębie tej ulicy.

Rzeźba kilkukrotnie  zmieniała swoje miejcie. Można ją było zobaczyć też przy ulicy Szujskiego, ale z powodu budowy hotelu trafiła tu na ulicę Źródlaną, gdzie znajduje się Rodzinny Dom Pomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

– Gdy niektórzy dowiedzieli się, że przed budynkiem świeckim ma stanąć ta figura, słyszałem różne komentarze, czy tak powinno być. Po zobaczeniu efektu końcowego, nikt nie powinien mieć wątpliwości. Dla osoby wierzącej jest to figura sakralna, natomiast dla tej, która szuka innych wartości, jest to po prostu wspaniałe dzieło sztuki. Ładnie wyeksponowane, podświetlone – wyjaśnia Bartłomiej Kocurek, dyrektor Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.

Rzeźba przeszła pełną konserwację techniczno-estetyczną, wraz z odtworzeniem cokołu i prawidłowym zamontowaniem jego zachowanego fragmentu z gzymsem; usunięto także daszek (pierwotnie figura go nie miała) oraz przemalowania, przywracając kamienny charakter figury z okresu jej powstania.

Na podstawie fotografii wykonanej przez Ignacego Kriegera zrekonstruowano historyczną marmurową tablicę i umieszczono ją na cokole; dodatkowo w drugiej wnęce umieszczono nową kamienną tablicę a na niej wkomponowano inskrypcję zawierającą imię i nazwisko autora, nazwisko fundatorów, datę wykonania oryginału oraz informację o dacie lokacji rzeźby na ul. Krupniczej 38 i jej konserwacji.

Przygotowano również teren wokół rzeźby – ułożono kostkę, zamontowano oświetlenie, ławki i stojaki na rowery. Całkowity koszt robót wyniósł ponad 118 tys. zł.

fot. Archidiecezja Krakowska 

Historia  rzeźby sięga XIX wieku. Jej fundatorem był Antoni Wojczyński, który w tym czasie prowadził działalność budowlaną przy ulicy Krupniczej. Jej autorem jest Franciszek Wyspiański (ur. 26 września 1836 we Lwowie, zm. 10 listopada 1901 w Krakowie) był krakowianinem, utalentowanym twórcą i rzeźbiarzem, a także ojcem Stanisława Wyspiańskiego. Artyście pozowała jego żona Maria z Rogowskich, co można dostrzec w rysach twarzy Maryi.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie