Filharmonia Krakowska rozpoczyna 78. sezon

Utwory dwóch wielki kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego zainaugurują 78. sezon artystyczny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

 

W sobotę, 1 października 2022 roku, uroczyście zainaugurowany zostanie 78. sezon artystyczny Filharmonii. Podczas koncertu, będącego jednocześnie zwieńczeniem trzeciej edycji Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat, wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą ich szefa artystycznego, Alexandra Humali. 

Koncert otworzy Kadisz Krzysztofa Pendereckiego, wstrząsające dzieło z 2009 roku, skomponowane do słów żydowskiego poety, piętnastoletniego Abramka Cytryna, zamordowanego w obozie w Auschwitz. W wykonaniu utworu, obok Orkiestry i męskiej części Chóru Filharmonii Krakowskiej, wystąpią Iwona Hossa – sopran oraz tenor Gerard Edery – znawca i wykonawca historycznych pieśni Żydów sefardyjskich, mający na swoim koncie doświadczenie wykonawstwa autentycznej modlitwy kadisz w synagogach. Narrację poprowadzi Sławomir Holland. „Napisanie kadyszu było dla mnie wielkim wyzwaniem, ponieważ takie utwory nie powstają często, a w naszej polskiej kulturze chyba w ogóle” – mówił Krzysztof Penderecki. Kadysz jest w tradycji żydowskiej modlitwą odmawianą za zmarłych przez ich bliskich. Utwór ten powstał z okazji obchodzonej w 2009 roku rocznicy 65-lecia likwidacji getta łódzkiego, w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi dopiero po raz drugi od momentu jego skomponowania.

W drugiej części programu – zgodnie z głównym nurtem festiwalu, w którego program oba koncerty się wpisują – zabrzmią dzieła Karola Szymanowskiego, z którego osobą związane są w tym roku aż trzy jubileusze – 140-lecie urodzin, 85. rocznica śmierci oraz 60-lecie nadania imienia Karola Szymanowskiego Filharmonii w Krakowie. Będą to kolejno I Koncert skrzypcowy op. 35 i III Symfonia op. 27 Pieśń o nocy. Partię solową w koncercie skrzypcowym wykona Jakub Jakowicz, laureat pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie, Wattrelos we Francji i Takasaki w Japonii, jeden z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO, a także laureat Paszportu „Polityki” i nagrody „Orfeusz”. III Symfonię Szymanowskiego wykonają natomiast Orkiestra i Chór mieszany Filharmonii Krakowskiej oraz tenor Andrzej Lampert, który wyśpiewa wersy poematu XIII-wiecznego perskiego poety Dżalaluddina Rumiego w przekładzie Tadeusza Micińskiego, użyte w tym niezwykłym jednoczęściowym dziele muzycznym.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie