Francuzi mają dość radnych z małopolskiego miasteczka. Wypomnieli im… obozy koncentracyjne

Coś takiego w Europie ponoć jeszcze się nie wydarzyło. Francuska gmina zerwałą parnerstwo z Tuchowem z powodu uchwały o dyskryminacji gejów i lesbijek.

Tuchów – 7 tys. mieszkańców, kościół, seminarium i niewiele więcej. Aż do dziś, gdy oddalone od Krakowa o 100 km miasteczko znalazło się na cenzurowanym. 

„Saint-Jean-de-Braye i Tuchów nie są już miastami partnerskimi. Francuscy radni jednogłośnie poparli rozwód z podtarnowskim miastem z powodu dyskryminującej uchwały o tzw. strefie wolnej od LGBT, którą w zeszłym roku przyjęli ich polscy koledzy” – informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

– Mimo że wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię, byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że miasto Tuchów przegłosowało tę uchwałę – mówi France Info Colette Martin-Chabbert, doradczyni mera gminy Saint-Jean-de-Braye ds. międzynarodowych.

Tuchów w maju 2019 r. – podobnie jak wiele innych polskich samorządów – przyjął rezolucję o „gminie wolnej od ideologii LGBT+”.

„Radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej!” – pisali w niej radni tego podtarnowskiego miasta, co przypomina OMZRiK,

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych dodaje, że francuska gmina przypomina o obozach koncentracyjnych, w których prześladowano osoby homoseksualne tak jak robią to radni Tuchowa.

– Natychmiast zdaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji, mówiąc sobie, że historia lubi się powtarzać – zaznacza Martin-Chabbert. – W naszym regionie Loiret były trzy obozy koncentracyjne. Ten w Jargeau był przeznaczony dla Cyganów i homoseksualistów. Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka – mówi doradczyni mera Saint-Jean-de-Braye, cytowana przez OMZRiK.

Ośrodek podkreśla, że złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez radnych Tuchowa którzy wsparli uchwałę w sprawie dyskryminowania części obywateli. Zdaniem OMZRiK uchwała wpisuje się w propagowanie zakazanego totalitarnego faszystowskiego ustroju państwa.

jk, OMZRiK

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie