Gaming Festival i wirtualna rzeczywistość w Kinie Kijów

Fani gier komputerowych i wirtualnej rzeczywistości spotkają się w najbliższą sobotę 28 października w krakowskim Kinie Kijów. Startuje pierwsza edycja Krakow Gaming Festival. To gratka dla miłośników gier FIFA23 I STREET FIGHTER 6. Z kolei na fanów Fortnite czeka niespodzianka – „Wielka draka w Kinie Kijów” – gra inspirowana kultowym filmem z lat osiemdziesiątych.

Tego dnia będzie można nie tylko zagrać, ale i porozmawiać o grach komputerowych. Festiwalowi gier towarzyszyć będzie II edycja konferencji „Metaświaty” tym razem współorganizowana przez trzy uczelnie: ASP w Krakowie, Uniwersytet SWPS i Uniwersytet Ekonomiczny. W jej trakcie Instytut Sztuk Progresywnych ASP w Krakowie zaprezentuje dwa projekty bazujące na wirtualnej rzeczywistości, dla których inspiracją stało się Kino Kijów.

– Stworzyliśmy movie gaming platform na bazie istniejącego kina. Jest to platforma, która łączy w nową, interaktywną formę rozrywki – film i gry – mówi Rafał Gabriel Laskowski, szef HumanTech na Uniwersytecie SWPS – Wchodząc do wirtualnego budynku trafiamy do świata zapomnianych filmów, które można poznać wcielając się w ich bohaterów.
Inspirowana filmem przygodowym „Wielka draka w chińskiej dzielnicy” gra da możliwość graczom wcielenia się w postacie, które omijając pułapki zastawione na nich muszą stawić czoła magicznym siłom, które skrywają się w piwnicach kina.

– Architektura, tak charakterystyczna dla Krakowa stała się scenografią dla gier. To pokazuje nieodkryty jeszcze potencjał jaki tkwi w naszym otoczeniu i który dopiero swoją „drugą twarz” może pokazać w rzeczywistości wirtualnej – tłumaczy prof. Grzegorz Biliński, szef Instytutu Sztuk Progresywnych – To trend, który znamy już z powieści i filmów, gdzie np. metro londyńskie może stać się portalem do fantastycznych światów. Na przykładzie Kina Kijów pokazujemy, że Kraków również może być idealnym tłem dla podobnych fabuł.

W trakcie Festiwalu, naukowcy, prawnicy i futurolodzy porozmawiają nie tylko o grach i ich wpływie na współczesną kulturę, ale również o sztucznej inteligencji, nowych mediach społecznościowych i projektach osadzonych w wirtualnej rzeczywistości.

– To co łączy te wszystkie zjawiska to opowieść. Jako ludzie tworzymy, czytamy, słuchamy i oglądamy opowieści. Wszystkie one są echem dawnych mitów i bajek, które kształtowały zbiorową nieświadomość, ale i naszą, osobistą wizję świata – mówi Miłosz Horodyski jeden z organizatorów konferencji „Metaświaty” – Gdy mówimy o grach, filmach czy książkach, ale również o wielkich narracjach w postaci idei czy tez naukowych to mówimy o słowach, za pośrednictwem, których budujemy nasz porządek cywilizacyjny.

Zwieńczeniem Festiwalu i konferencji jest koncert muzyki XX i XXI wieku. W programie: Janaczek, Walaciński i Panufnik, a wystąpią Mateusz Mati Zubik Barbara Łypik-Sobaniec oraz Anna Gęgotek współtwórcy Festiwalu Muzyka w Starych Balicach.

Patrycja Bliska 

Jak zrobić strój na jasełka?

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie