Lifestyle

Gdy nie masz czasu do szukania nowego mieszkania – zwróć się do deweloperów i pośredników

Dla przeciętnego konsumenta liczba ofert z rynku pierwotnego może być przytłaczająca, dlatego w wyborze właściwej może pomóc doświadczony pośrednik. W decyzji ważna jest także rozmowa z deweloperem, którego obowiązkiem jest poinformowanie nas o szczegółach inwestycji. Jak więc skorzystać z ich usług i co trzeba wiedzieć przed rozmową z nimi?

Nowe mieszkania od dewelopera – zalety inwestycji z rynku pierwotnego

Jednym z podstawowych dylematów osoby zainteresowanej nabyciem nieruchomości jest decyzja o tym, czy kupić ją z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Oczywiście nie ma tutaj utartych wzorów zachowań, ponieważ wszystko zależy od osobistych preferencji i zasobności portfela.

Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego – co daje Ci nowe mieszkanie od dewelopera:

 • nie występuje 2% podatek od czynności cywilnoprawnych,
 • większa wartość rynkowa nieruchomości, co oznacza lepszą inwestycję na przyszłość,
 • gwarancja i rękojmia – deweloper odpowiada za usterki mieszkania przez okres 5 lat od sprzedaży,
 • nowoczesne technologie i materiały użyte do budowy,
 • większa swoboda aranżacyjna po wprowadzeniu się.

Deweloper – źródło informacji o inwestycji

Jeśli już podjęliśmy decyzję o zakupie nowego mieszkania od dewelopera, musimy zmierzyć się z przeprowadzeniem wielu poważnych rozmów z nim. Obowiązkiem dewelopera jest udzielenie nam wszelkich informacji na temat planowanej budowy, co bez wątpienia pomoże nam w decyzji o jej nabyciu lub nie.  Warto zapytać o:

 • co obejmuje standard deweloperski,
 • etapy budowy (przekłada się to na harmonogram płatności),
 • sposób finansowania inwestycji,
 • otoczenie bloku,
 • prawomocne pozwolenie na budowę,
 • skłonność do negocjacji cen,
 • możliwość zobaczenia rzutów interesującego nas mieszkania,
 • dokument poświadczający finansowanie na tę inwestycję (w przypadku tak zwanej „dziury w ziemi”).

Pamiętajmy, że jako nabywcy mamy prawo poprosić dewelopera o udostępnienie prospektu informacyjnego, jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Ten dokument to kopalnia wiedzy na temat rozważanej przez nas inwestycji i dający możliwość sprawdzenia wiarygodności danego dewelopera.

Wcześniejsza rozmowa z deweloperem oraz zapoznanie się z prospektem informacyjnym bez wątpienia są  pomocne w podjęciu decyzji i mogą skrócić czas spędzony nad wyborem odpowiedniego mieszkania.

W czym nam może pomóc agent nieruchomości?

Do głównych obowiązków pośrednika z kolei należy znalezienie i dopasowanie do preferencji klienta oferty mieszkania. Pośrednik zobowiązany jest do zadbania o prawidłowy przebieg transakcji i dopilnowanie formalności, aż do realizacji kupna wybranej nieruchomości. Widać więc, że osoba ta ma spory zakres obowiązków i jest obecna na każdym etapie transakcji, dbając jednocześnie, by była ona bezpieczna dla klienta.

Realna pomoc czy zbędny wydatek?

Sceptycy wynajmowania agenta nieruchomości jako główną wadę wymieniają koszty tej współpracy. Pośrednik pobiera bowiem od dwóch stron transakcji (nabywcy i zbywcy) prowizję, która w zależności od rodzaju nieruchomości waha się od 2 do 2,9 proc.

W gestii kupującego jest więc zdecydowanie, czy poniesiony w ten sposób koszt jest dla nich ważniejszy od oszczędności czasu i poczucia bezpieczeństwa. Może się przecież zdarzyć, że wybrana przez nas inwestycja będzie nietrafiona i będziemy musieli opłacić w dalszych krokach prawnika dochodzącego naszych praw lub ewentualnego odszkodowania.

Musimy mieć świadomość, że współpraca z pośrednikiem to także dostęp do większej liczby ofert mieszkalnych, które posiadają tylko wybrane agencje.  

Kluczem jest więc wybranie sprawdzonego specjalisty, z doświadczeniem zawodowym. Jako konsumenci jesteśmy chronieni umową pośrednictwa, która reguluje prawa i obowiązki obu stron. Z punktu widzenia klienta, najkorzystniejsze jest wprowadzenie zapisu o braku wyłączności, co zapewni mu drogę do możliwości samodzielnego szukania lub skorzystania z usług innego biura obrotu nieruchomościami.

Jak się przygotować do rozmowy z pośrednikiem

Decydując się na kupno mieszkania przy pomocy agenta nieruchomości, ważne jest już mieć własne wyobrażenie na temat przyszłego lokum oraz musimy wiedzieć, jaką kwotą na ten cel dysponujemy. Jeśli nie mamy na zakup własnych środków pieniężnych, musimy udać się do banku i sprawdzić własną zdolność kredytową.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest określenie, jaka lokalizacja inwestycji nas interesuje. Centrum czy obrzeża miasta? Co jest dla nas ważniejsze: bliskość pętli tramwajowej, a może widok na park? Wcześniejsze przemyślenie tych podstawowych kwestii znacznie ułatwi współpracę z agentem nieruchomości.

Kupno nowego mieszkania to spora inwestycja, która wymaga przemyślenia wielu istotnych spraw. Rynek nieruchomości jest obecnie dla potencjalnych nabywców niezwykle hojny: daje duże możliwości wyboru szczególnie w większych miastach, w których ciągle powstają nowe inwestycje.

Decydując się na zakup nowego mieszkania od dewelopera, warto zapoznać się przed podpisaniem umowy z prospektem informacyjnym. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na samodzielne poszukiwania ofert, jest kontakt z pośrednikiem, który odpowiada za bezpieczeństwo transakcji na każdym jej etapie.

/artykuł sponsorowany/