Gdyby o losie Polski decydowali krakowscy studenci… Zaskakujące wyniki głosowania w akademikach!

Miasteczko Studenckie / fot. Wikimedia

Studenci mogli głosować w trzech komisjach wyborczych: w Domie Studenckim Nawojka i Olimp oraz na Osiedlu Akademickim przy Skarżyńskiego. Wyniki są bardzo zróżnicowane. Ogólnie wygrała Koalicja Europejska, a w żadnej komisji nie zwyciężył PiS. Liderem na dwóch osiedlach akademickich jest Konfederacja i Wiosna.

W wyborach wzięło udział 1 249 studentów, a uprawionych do głosowania było 1 677 osób. Frekwencja była więc bardzo wysoka, bo wyniosła ok. 74%.

Studenci najczęściej głosowali na Koalicję Europejską – 30,66 %. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość – 21,13%. Ostatnie miejsce na podium zajęła Konfederacja – 17,13%. 

Poza „trójką” znalazła się Wiosna, ale z wysokim wynikiem 15,45%. Daleko w tyle był Kukiz’15 ze wsparciem 7,2%. Lewica Razem otrzymała 4%, a zaraz za nią znalazła się mało znany komitet Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski, który poparło 3,65%. Polexit – Koalicję wsparły zaledwie 3 osoby. 

Wyniki głosowania krakowskich studentów w wyborach do PE / opracowanie KRKnews.pl

Kto jest liderem?

Najczęściej wybieraną kandydatką była Róża Thun, jedynka na liście Koalicji Europejskiej. Posłanka otrzymała 207 głosów.

Najczęściej wybieranym przez krakowskich studentów kandydatem PiS-u był Patryk Jaki, trójka na liście. Młody polityk wyprzedził liderkę Beatę Szydło. Otrzymał 99 głosów. Premier została poparta przez 88 studentów.

Dom Studencki Nawojka

W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 426 w Domie Studenckim Nawojka przy ul. Reymonta mogli głosować studencki mieszkający w domach studenckich: Bydgoska, Nawojka, Piast oraz Żaczek. Uprawnionych do głosowania było 170 studentów, w wyborach wzięło udział 137. 

Najwięcej żaków zagłosowało na Wiosnę Roberta Biedronia – 36 uprawnionych. Na Macieja Gdulę, jedynkę na liście oddało głos 19 osób. 

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska, która otrzymała 27 głosów. Większość z nich zdobyła Róża Thun z KE. Zagłosowało na nią 13 osób. Co ciekawe na drugim miejscu znalazła się Ewa Sufin-Jacquemart, czwórka z Zielonych. Poparło ją 5 studentów. Adam Jarubas z PSL zdobył tylko jeden głos. 

Przegrana Koalicji Europejskiej. Jarosław Flis: „kłania się elementarz sztuki wojennej”

Trzecim wyborem studentów było Prawo i Sprawiedliwość. Partię rządzącą poparło 24 osób. Najwięcej żaków wybrało Patryka Jakiego, trzeciego na liście (8 osób). Z kolei premier Beatę Szydło poparło 7 studentów. Trzecim wyborem był prof. Ryszard Legutko. 

Na czwartym miejscu uplasowała się Konfederacja. Koalicję poparło 18 osób, w tym aż 14 zagłosowało na Konrada Berkowicza, jedynkę na liście. Następnie studenci wybierali Lewicę Razem – 15 głosów. Kukiz’15 wsparło tylko 7 żaków. 

Dom Studencki Olimp

W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 427 z siedzibą w Domie Studenckim nr 1 Olimp przy ul. Rostafińskiego glosować mogli studenci z domów studenckich: Olimp, Babilon, Akropol, Filutek, Strumyk, Bratek, Zaścianek, Stokrotka, Omega, Hajduczek, Bonus, Promyk, Dwór, Kapitol, Itaka, Arkadia, Alfa oraz domy studenckie z numerami 18 i 19 przy ul. Tokarskiego.

Uprawnionych do głosowania było 645 osób, udział wzięło 533 studentów. 

Największą popularnością cieszył się komitet Konfederacji, który wybrało aż 157 osób. Studenci głosowali głównie na Konrada Berkowicza – 132 głosy. 

Na drugim miejscu znalazło się KE – 102 głosy. Najczęściej wybierano Różę Thun. Wsparło ją 40 studentów. Następnie głosowano na Bogusława Sonika, piątkę z KE. (otrzymał 23 głosy). Na trzecim miejscu znalazł się Adam Jarubas z PSL, którego poparło 19 żaków. 

Ostatnie miejsce na podium zajęła Wiosna. Zagłosowało na nią 98 studentów. Pierwsze miejsce zdobył tutaj Maciej Gdula – 54 głosy. Daleko w tyle znalazł się Tomasz Terlecki. Jako drugi najczęściej wybierany kandydat zebrał tylko 14 głosów. 

Poza podium znalazł się PiS. Tylko 78 studentów wsparło komitet partii rządzącej. Najczęściej wybierano Patryka Jakiego – 30 głosów. Na Beatę Szydło zagłosowały 24 osoby. 

Kukiz’15 został wybrany przez 49 studentów. Z kolei Lewicę Razem wsparło 20 osób. Więcej głosów otrzymał mało znany komitet Polska Fair Play, który otrzymał 29 głosów. 

Osiedle Akademickie Skarżyńskiego

W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 309 z siedzibą w Międzynarodowym Centrum Kształcenia mogły głosować osoby mieszkające na os. Akademickim przy ul. Skarżyńskiego. Uprawnionych do głosowania było 862 osoby, a udział wzięło 579 studentów. 

Na pierwszym miejscu znalazł się komitet KE, który otrzymał 254 głosy. Różę Thun wsparło aż 154 studentów. Daleko w tyle znalazł się Bogusław Sonik (45 głosów). Trzecim najczęściej wybieranym kandydatem był Adam Jarubas. Dostał poparcie 30 osób. 

Prawo i Sprawiedliwość przegrało z opozycją. Otrzymało 162 głosy. Najczęściej głosowano na Patryka Jakiego – 61 studentów. Drugim wyborem była Beata Szydło – 57 głosów, a trzecim prof. Ryszard Legutko – 31 głosów. 

Na trzecim miejscu znalazł się komitet Wiosny. Otrzymał poparcie od 59 studentów, z czego 29 osób poparło Macieja Gdulę. 

Poza podium znalazła się Konfederacja. Koalicję wsparło 39 osób, w tym 26 głosów oddano na Berkowicza. Po piętach Konfederacji deptał Kukiz’15, który został poparty przez 34 studentów. Jedynka na liście, Paweł Kukiz-Szczuciński otrzymał 21 głosów. Lewicę Razem wybrało tylko 15 osób. 

js

6 wniosków po wyborach w Małopolsce. „Na tapczanie siedzi leń…”

Zobacz także