Tabletki z jodkiem potasu będą wydawane w 190 punktach w Krakowie

W Małopolsce zgromadzono 5,5 mln tabletek jodku potasu. Będą one rozdawane dopiero po wystąpieniu zagrożenia skażenia radiacyjnego. W Krakowie tabletki znajdą się w 190 punktach. Przy ich odbiorze nie trzeba będzie okazywać żadnego dokumentu, można będzie wziąć także dawkę dla najbliższej rodziny.

– Zrobiliśmy wszystko, aby przygotować nasze województwo do zdarzenia, które jest mało prawdopodobne – zapewnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita. – Ale system działań na wypadek skażenia radiacyjnego jest opracowany i jeśli zajdzie taka konieczność, będzie wdrażany – dodaje wojewoda.

Najpierw założono, że tabletki jodku potasu zostaną zgromadzone w Małopolsce w dwóch lokalizacjach – w Krakowie i Dąbrowie Tarnowskiej. Ale ostatecznie zdecydowano, że jodek potasu znajdzie się w każdej komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W razie zaistnienia skażenia radiacyjnego, tabletki jodku potasu będą przekazywane gminom. Samorządowcy mają wytypować miejsca, w których będą one rozdawane mieszkańcom. Tabletki nie będą rozdawane wcześniej – dopiero po informacji o zagrożeniu skażenia radiacyjnego.

– Dystrybucja jodku potasu będzie maksymalnie uproszczona – podkreśla Łukasz Kmita. – Nie trzeba będzie mieć przy sobie dowodu osobistego, wystarczy zgłosić się do jednego z punktów, gdzie rozdawane będą tabletki. Można będzie pobrać dawkę dla siebie i swoich najbliższych – tłumaczy wojewoda małopolski.

W Krakowie tabletek jodku potasu ma być więcej, by nie zabrakło ich dla studentów. Dodatkowe zapasy będą także w Tarnowie i Nowym Sączu. W całej Małopolsce będzie do rozdania 5,5 mln tabletek jodku potasu. Będą one wydawane w 190 punktach w Krakowie, w 60 w Tarnowie, 20 w Nowym Sączu, kilkunastu w Oświęcimiu. Nie będzie obowiązku udania się do najbliższego punktu, nie będzie także obowiązku okazania dokumentu przy pobraniu leku. Chodzi o jak najszybsze rozdanie tabletek, bo trzeba je zażyć jak najszybciej po wystąpieniu skażenia.

Fot. MUW w Krakowie

Znaczenie profilaktyki jodowej
– Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu. Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „ na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania jodku potasu, nie zawsze można go stosować. Przede wszystkim nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, także w przypadku, gdy występuje nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy; co może zaburzać diagnostykę i leczenie – mówi dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Tutaj też można zapoznać się z systemem monitorowania sytuacji radiacyjnej i bieżącymi działaniami podejmowanymi przez PAA:
https://www.gov.pl/web/paa/nowa-mapa-radiacyjna-polski-panstwowej-agencji-atomistyki

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu.

Broszura informacyjna.

NA ŻYWO 🔴 Briefing prasowy dotyczący założeń systemu dystrybucji jodku potasu w Małopolsce_Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski🇵🇱

Posted by Małopolski Urząd Wojewódzki on Monday, October 3, 2022

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie