Generał Feliks Dela będzie miał swoją ulicę w Nowej Hucie

Musisz przeczytać

W Nowej Hucie, w pobliżu Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, będzie ulica Generała Feliksa Deli. W ten sposób zostanie upamiętniony zmarły cztery lata temu były komendant główny PSP i były komendant Szkoły Aspirantów PSP.

Feliks Dela (fot. sapsp.pl)

Gotowy jest już projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ul. Generała Feliksa Deli. Chodzi o przecznicę ulicy Ludźmierskiej w Nowej Hucie. Z wnioskiem o nazwanie fragmentu drogi w Osiedlu Zgody imieniem Generała Feliksa Deli wystąpił Klub Generałów Państwowej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej. Feliks Dela był komendantem Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie, tworzył nowy krajowy system ratowniczo-gaśniczy. „Ulica jego imienia zlokalizowana w pobliżu Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej godnie upamiętni postać Generała Franciszka Deli w przestrzeni miejskiej” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały przygotowanej przez prezydenta. Proponowana nazwa uzyskała pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta na jednej z najbliższych sesji.

Feliks Dela (ur. 4 października 1943 r. w Kalinie Małej, zm. 14 lipca 2017 r.) – polski strażak, generał brygadier, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej (1992–1997). Ukończył Technikum Górnicze w Dąbrowie Górniczej, w 1967 został absolwentem Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. W 1978 r. uzyskał tytuł zawodowy inżyniera w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej, kształcił się również w zakresie zarządzania na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako wykładowca krakowskiej Szkoły Podoficerów Pożarnictwa. W 1971 r. objął stanowisko zastępcy komendanta miejskiego straży pożarnej w Bytomiu, później był komendantem rejonowym, a w 1984 r. został komendantem Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. 25 lutego 1992 r. powierzono mu funkcję pierwszego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, urząd ten sprawował do 3 stycznia 1997 r. W 1992 r. awansowany na stopień nadbrygadiera, a w 1997 r. otrzymał nominację na generała brygadiera. W latach 1997- 1998 był szefem Obrony Cywilnej Kraju. W okresie pełnienia służby brał udział w organizacji nowego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, tworzeniu nowych służb ratowniczych i inicjowaniu zmian w systemie ochrony przeciwpożarowej. W 1998 r. przeszedł w stan spoczynku, udzielając się nadal jako ekspert przy tworzeniu systemów szkoleniowych i programów bezpieczeństwa. Od 2001 r. pełnił obowiązki dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego MSWiA, a od 2002 r. dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca