Gigantyczna inwestycja w Niepołomicach. MAN rozbuduje fabrykę ciężarówek

Musisz przeczytać

Ponad 420 mln złotych zainwestuje MAN w Niepołomicach. Producent samochodów ciężarowych rozbuduje swoją fabrykę, zwiększy produkcję i zatrudni więcej osób. Władze Niepołomic mówią o gigantycznej inwestycji.

„Po szesnastu latach od pierwszej decyzji o ulokowaniu zakładu Grupy MAN Truck & Bus SE w Niepołomicach, zapadła decyzja o gigantycznej rozbudowie, która potrwa do 2022 roku. Docelowo zatrudnionych tu zostanie 2500 pracowników, a planowana średnia produkcja dzienna wzrośnie do 300 pojazdów oraz 200 kabin” – informują urzędnicy z Niepołomic. Dzięki tej inwestycji zatrudnieni e wrośnie z 900 do 2,5 tys. osób. W niepołomickiej fabryce powstawać będzie kompletne portfolio pojazdów ciężarowych MAN: od lekkich, przez średnie aż po ciężkie. Ulokowane tu również zostanie centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych oraz hala wyposażenia kabin.

Rozbudowa ma kosztować 95 mln euro (czyli ponad 420 mln zł) i zostanie zrealizowana przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji. 10 czerwca 2021 roku w Krakowskim Parku Technologicznym zostało w tej sprawie podpisane memorandum, a MAN otrzymał decyzję o wsparciu z rąk wicepremiera Jarosława Gowina. W uroczystości uczestniczyło dwóch wicemarszałków województwa małopolskiego.

Fot. malopolska.pl

MAN po raz pierwszy zdecydował się zainwestować w Niepołomicach w 2005 roku, na największym z trzech terenów Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, założonej dzięki inicjatywie i staraniom ówczesnego burmistrza Niepołomic, Stanisława Kracika. Na fabrykę MAN przeznaczono teren o powierzchni 80 ha. Dalsze 60 ha dedykowano na obiekty pomocnicze oraz inwestycje kilku poddostawców firmy MAN. Cały obszar inwestycji został włączony do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). Pierwsza inwestycja kosztowała 100 mln euro.

– Bardzo się cieszę, że zarząd Firmy MAN Truck zdecydował o rozbudowie fabryki w Niepołomicach. Byliśmy jedną z kilku rozpatrywanych lokalizacji. Pamiętam rok 2005 i decyzję o budowie zakładu MAN w naszej gminie, wówczas bardzo napędziło to rozwój Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, która dzisiaj jest największą strefą przemysłową w Małopolsce. Mam nadzieję, że ta decyzja spowoduje, iż kolejne firmy będą chętnie inwestowały w Niepołomicach – komentuje burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca