Grabowski wraca na scenę! Sporo nowości

Trzy premiery, kilka spektakli świętujących okrągłe rocznice i powrót na scenę Andrzeja Grabowskiego. Jednym słowem – będzie się działo! Do końca 2016 roku potrwają jubileuszowe obchody Teatru STU, który w lutym świętował swoje 50-lecie. 10 września Teatr rozpoczyna 51. sezon artystyczny.

Teatr STU
Teatr STU

Pierwsza w bieżącym sezonie premiera STU to adaptacja powieści Jerzego Pilcha Inne rozkosze w reżyserii Artura „Barona” Więcka. Historia miłośnika kobiecych wdzięków Kohoutka, granego przez Tomasza Schimscheinera, pojawi się w repertuarze od 22 września. Inne rozkosze to zapowiedź dowcipnej i przenikliwej opowieści o odwiecznej walce kobiecej determinacji i męskiej niedojrzałości.

Kolejną propozycję Teatr STU przygotował dla melomanów. 6 listopada na scenie teatru zagości Joanna D’Arc – opera sacra na sopran koloraturowy i dźwięk otaczający. Przedstawienie z udziałem wybitnej sopranistki Marzeny Lubaszki przygotowała amerykańska kompozytorka Noa Ain. Pierwszy pokaz opery odbył się 26 lipca w Kościele Piotra i Pawła i był wydarzeniem towarzyszącym Światowym Dniom Młodzieży 2016 oraz częścią festiwalu Cracovia Sacra.

W styczniu po raz kolejny zaprezentujemy widzom Scenariusz dla trzech aktorów Bogusława Schaeffera. W 2017 roku mija 30 lat od premiery spektaklu. Z tej okazji, 6, 7 i 8 stycznia na trzy wieczory przedstawienie powróci na deski Sceny STU, by raz jeszcze udowodnić swoim dawnym – i nowym widzom – że jest absolutnie ponadczasowym, reżyserskim i aktorskim majstersztykiem.

W drugiej części sezonu Scena STU przedstawi Spowiedź chuligana. Zabarwiona czarnym humorem poetycka opowieść o życiu artysty to zarazem powrót na deski STU Andrzeja Grabowskiego. Swój słynny monodram, po raz pierwszy, aktor zagrał tutaj prawie ćwierć wieku temu. Spowiedź chuligana, opartą na wierszach Sergiusza Jesienina będzie można zobaczyć od 30 marca 2017 roku.

51 sezon Teatru STU to także inne jubileusze i okrągłe uroczystości. 20 grudnia 2016 roku wraz z tradycyjnym spotkaniem wigilijnym Rodziny STU zbiegnie się data 30-lecia premiery spektaklu Wariat i zakonnica. Niewiele później, 5 stycznia, minie 10 lat od premiery Szczęśliwych dni Samuela Becketta. Z kolei 21 kwietnia Teatr będzie obchodził 10-lecie premiery Biesów.

(ip)

fot. (u góry strony): iStock.com/Raphael Wimmer

Najnowsze

Co w Krakowie