Grafika południowokoreańska i Tatsuno Art Project w Muzeum Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza serdecznie na nowe wystawy we wrześniu. Po trwającym od kwietnia bieżącego roku obszernym Projekcie Buddyzm mamy zaszczyt przedstawić Państwu wystawy poruszające nową tematykę, a także przybliżające twórczość artystów z trzech krajów: Japonii, Korei Południowej oraz Polski.

WYSTAWA

Migotanie. Grafika Południowokoreańska

Czas trwania: 05.09-07.10.2018

Wernisaż: 04.09.2018, 18.00

Grafika artystyczna stała się w XXI wieku jedną z kulturowych wizytówek Korei Południowej. Bogactwo form obrazowania, umiejętne balansowanie pomiędzy językiem wizualnym właściwym dla kultur Dalekiego Wschodu, cechującym się oszczędnością oraz odmiennym od europejskiego sposobem konstruowania obrazu  z jednej strony a estetyką charakteryzującą nowe media z jej migotliwością, płynnością i warstwowością obrazów z drugiej, to znaki szczególne koreańskich twórców.

Wystawa została przygotowana w oparciu o kolekcjonowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki od przeszło trzydziestu lat dzieła artystów z Korei Południowej i będzie najszerszą tego typu prezentacją sztuki koreańskiej w Polsce obejmując ok. 40 prac 20 artystów.

WYSTAWA

Tatsuno Art Project

Czas trwania: 08.09-28.10.2018

Wernisaż: 07.09.2018, 18.00

Tatsuno jest uroczym miastem zamkowym w południowo-zachodniej części prefektury Hyōgo. Mówi się o nim „małe Kioto prowincji Harima”. Przez cały rok ma łagodny klimat, należący do strefy klimatycznej Setouchi. Popularność starówki tego miasta, otoczonej górami Matoba i Keiro oraz rzeką Ibo, wzrasta ze względu na bogactwo historycznej architektury oraz klimat uliczek przypominających dawny okres.

Tatsuno Art Project, organizowany corocznie od 2011 roku, ma na celu zgromadzenie większej liczby gości w mieście, poprzez aktywne skomunikowanie ich z mieszkańcami oraz rozpowszechnianie wybitnych dzieł sztuki z kraju i z zagranicy. Inicjatywa ta ma również umożliwić jak najszersze korzystanie z dóbr kultury Tatsuno, aby nie były one wyłącznie „przechowywane” w mieście.

Nie ustajemy w podejmowaniu coraz to nowych wyzwań: w łączeniu różnych gatunków sztuki, na przykład opery, koncertów i performance; wykorzystujemy charakter naszego miejsca, a nie tylko pokazujemy wybitne prace współczesnej sztuki pięknej. Organizujemy także warsztaty dla lokalnych mieszkańców. Dzięki tej konsekwencji w działaniu nasze przedsięwzięcia są wyraźniej dostrzegane.

Tym razem przygotowujemy Tatsuno Art Project in Krakow, łącząc wprost stare miasto Kraków z miastem Tatsuno. Pokażemy osiągnięcia Tatsuno Art Project, który powita ósmą edycję, a jednocześnie zacieśni więź Japonii z Polską, mając na celu coraz intensywniejszą wymianę między narodami poprzez sztukę i kulturę.

W ramach projektu TAP zapraszamy również:

8 września 2018

13.00–15.00 Sympozjum Tatsuno i Polska z udziałem artystów biorących udział w projekcie

15.00–17.00 Artist talk wraz z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie

17.00–18.00 Koncert Yabuty Shōichiego

9 września

11.00–12.30 Warsztaty dla dzieci i rodziców prowadzone przez Sato Fumikę.

(ip)

fot. materiały prasowe

Zobacz także