Grypa położyła krakowian do szpitali…

Tegoroczna jesień oszczędziła krakowian. Jak wynika z najnowszego raportu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w okresie od 1 listopada do 31 grudnia 2015 roku odnotowano mniej przypadków grypy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Niestety zachorowania okazały się groźniejsze, bo do szpitali trafiło więcej osób niż w latach ubiegłych.

W sumie w Małopolsce w okresie od listopada do końca grudnia zanotowano 69 341 przypadków zachorowania na grypę. To blisko 2,5 tysiąca mniej niż w tym samym okresie 2014 roku (71 808 przypadków, przyp. red.). Niestety grypa w wielu przypadkach okazywała się bardzo groźna, bo z jej powodu aż 256 osób trafiło do krakowskich szpitali, podczas gdy rok wcześniej było liczba przypadków, które wymagały hospitalizacji była o 33 osoby mniejsza.

Wciąż nie zmienia się również okres w którym dochodzi do największej liczby zachorowań. Nadal najwięcej przypadków grypy odnotowuje się w dniach 8-15 grudnia. W 2014 roku w tym okresie do lekarzy zgłosiło się aż 13 036 pacjentów z podejrzeniem zachorowania na grypę. W ubiegłym roku w tym samym okresie liczba ta wyniosła 10 123 osób.

Lekarze przypominają, że bagatelizowanie grypy może okazać się bardzo groźne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia. Niewyleczona grypa może prowadzić bowiem do bardzo poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i małych dzieci, a także pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.

Zabezpiecz się  przed grypą

Specjaliści przypominają, że skutecznym sposobem na walkę z grypą są szczepionki, które mimo iż nie dają stuprocentowej pewności zachowania zdrowia, to zdecydowanie zmniejszają ryzyko, a w przypadku zachorowania na grypę zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych powikłań. Jeśli jednak nie zdążyliśmy zaszczepić się przeciwko grypie, to warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą w unikaniu zachorowania. Lekarze przypominają, że by uniknąć grypy, a w przypadku zachorowania nie zarażać innych, powinniśmy pamiętać o częstym myciu rąk, korzystać z chusteczek higienicznych, zasłaniać nos i usta podczas kichania i kasłania oraz w przypadku choroby unikać przebywania w miejscach publicznych, nie wspominając o pojawieniu się w pracy.

(pt)

fot. iStock.com/Mark Wagner

Najnowsze

Co w Krakowie