Grzybiarze znajdują… niewybuchy

Fot. Małopolska Policja

Grzybiarz spacerujący po lesie w miejscowości Biadoliny Szlacheckie znalazł pocisk pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Inny grzybiarz natrafił na pocisk moździerzowy w kompleksie leśnym w miejscowości Zalas.

Dobra pogoda sprzyja wyprawom do lasu na grzyby. Ale policja ostrzega, że zamiast na prawdziwki można trafić na niewybuchy.

9 września ok. godz. 13, dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku został poinformowany o znalezieniu pocisku pochodzącego najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Odkrycia dokonał grzybiarz spacerujący po lesie w miejscowości Biadoliny Szlacheckie.

Na miejsce zostali wysłani policjanci specjalizujący się w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów. Wczoraj, 10 września patrol saperski z Krakowa przetransportował pocisk na poligon, gdzie zostanie on zneutralizowany.

W kompleksie leśnym w miejscowości Zalas inny grzybiarz natrafił na pocisk moździerzowy pochodzący z czasów II wojny światowej. O znalezisku powiadomiono służby mundurowe, teren zabezpieczali policjanci z Krzeszowic wspólnie z druhami OSP Zalas, Tenczynek oraz funkcjonariuszami JRG-3 PSP Kraków.

– Apelujemy o rozsądek i ostrożność w postępowaniu z tego typu znaleziskami. Nigdy samodzielnie nie próbujmy dotykać, sprawdzać oraz przenosić takich przedmiotów. W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką Policji – apelują mundurowi.

Zobacz także