Krakowska kultura potrzebuje eksperckiej debaty – mówią artyści i społecznicy, którzy pod Urzędem Miasta Krakowa zorganizowali dzisiaj happening. Domagają się eksperckiej debaty w sprawie krakowskiej kultury. Wystosowali w tej sprawie apel, który na na ten moment podpisało 137 osób ze świata kultury i sztuki – muzycy, pisarze, malarze, filmowcy, dziennikarze, menadżerowie kultury i inni. W tle spór o mające powstać w Krakowie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem.
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, radni zajmą się kwestią utworzenia w Krakowie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Nowa instytucja miałaby powstać na Zabłociu, w miejsce m.in. Składu Solny. Artyści, którzy mają tam pracownie, mieliby przenieść się na Wesołą.
Teraz artyści ze Składu Solnego apelują o odroczenie głosowania nad wydzieleniem nowej jednostki kultury Centruładu m Literatury i Języka Planeta Lem do czasu przeprowadzenia rzetelnej eksperckiej debaty.
Skład Solny na przestrzeni lat stał się ważnym centrum społeczno-artystycznym na mapie Krakowa. Artyści podkreślają oddolny charakter tego miejsca, które jest wynikiem inicjatywy ludzi i ich wkładu, a nie zewnętrznego finansowania. Mówią, że Składu Solnego nikt nie wymyślił i nie zaprojektował, a powstałej tam społeczności nie da się w łatwy sposób przenieść w inne miejsce. Podkreślają, że są gotowi na rozmowy i otwarci na propozycje, ale chcieliby również rzeczowej dyskusji nad alternatywnymi rozwiązaniami gdy chodzi o lokalizację dla mającej powstać w miejsce Składu Solnego nowej instytucji miejskiej Planety Lem. Na przygotowanych bannerach widniały hasła takie jak: „Lem umarł na Wesołej, niech się tam odrodzi jak feniks z popiołu”, „Lem na Wesołą” czy „Ulica Kopernika czeka na nową planetę”.
W wystosowanym do władz miasta apelu, jego sygnatariusze mówią o konieczności przeprowadzenia szerokiej debaty eksperckiej z udziałem zarówno specjalistów (socjologów, prawników, architektów, urbanistów, historyków sztuki i in.), jak i przedstawicieli samorządu, artystów nieinstytucjonalnych, miejskich aktywistów i społeczników, lokalnej społeczności, itd. Debata miałaby poruszać ważne kwestie dotyczące funkcjonowania oddolnej sztuki i współpracy na linii samorząd – kulturalna i społeczna oddolna działalność – społeczność lokalna – mniejsze instytucje kultury – i in. Chcą również odroczenie głosowania nad wydzieleniem nowej jednostki kultury do czasu przeprowadzenia rzetelnej eksperckiej debaty.
Temat budowy Planety Lem znalazł się w porządku sesji rady miasta 6 grudnia. Artyści apelują o odłożenia głosowania nad wydzieleniem nowej jednostki kultury Centrum Literatury i Języka Planeta Lem do czasu przeprowadzenia rzetelnej eksperckiej debaty.
Planeta Lem ma być pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym centrum literackim o profilu edukacyjnym. Powstanie Centrum jest wypełnieniem najważniejszego zobowiązania Krakowa z aplikacji o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Realizację inwestycji poparły środowiska literackie Krakowa, w tym pisarze skupieni wokół Rady Honorowej Krakowa Miasta Literatury UNESCO, przedstawiciele Rady Języka Polskiego i koalicja polskich językoznawców reprezentowana przez Fundację na rzecz Muzeum Języka Polskiego, reprezentanci Miast Literatury UNESCO z całego świata, a także liczni goście krakowskich festiwali literackich. Centrum literackie w Składzie Solnym będzie jednocześnie pierwszym w kraju miejscem poświęconym nowoczesnej refleksji lingwistycznej. Planeta Lem ma stać się też domem dla wszystkich wartościowych inicjatyw literackich w mieście, docelowo oddziałującym w skali ogólnokrajowej i międzynarodowej. Zarządcą obiektu będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe jako operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
fot. materiały prasowe
Patrycja Bliska