I po konsultacjach w sprawie placu Nowego – jedno drzewo musi wystarczyć

Musisz przeczytać

Jest raport z konsultacji społecznych na temat przyszłości placu Nowego. Jednym z najczęściej zgłaszanych postulatów dotyczył zwiększenia zieleni w tym miejscu. Plac nowy nie będzie jednak zielonym skwerem, bo to zabytkowy plac miejski. Jedno drzewo musi krakowianom wystarczyć.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa przedstawił właśnie raport z konsultacji społecznych na temat przyszłości placu Nowego. Kilka tygodni temu zaprezentowano wstępna koncepcje przebudowy tego ważnego miejsca na Kazimierzu. Przez 1,5 miesiąca można było zgłaszać uwagi, opinie i wnioski. Wszystkie znalazły się w raporcie z konsultacji, nie wszystkie mogą liczyć na uwzględnienie przy opracowywaniu projektu nowego Placu Nowego.

Nowy Plac Nowy

Nowy Plac Nowy

Jedno drzewo – „symbol przemian”

Na pierwszym miejscu wśród zgłoszonych postulatów wymieniono w raporcie wniosek o wprowadzenie na plac Nowy większej ilości zieleni. Choćby dlatego, by plac nie stał się rozgrzaną patelnią i by było się gdzie schować przed upałem. Wstępna koncepcja zakłada, że pojawi się tam tylko jedno drzewo – w miejscu, gdzie dziś stoi budynek toalety. „Ze względu na swój zabytkowy charakter i różnorodne potrzeby wobec przestrzeni placu nie ma możliwości przekształcenia tej przestrzeni w zielony skwer” – czytamy w raporcie z konsultacji.

„Zaprojektowano drzewo, które zlokalizowano w jedynym możliwym (ze względu na lokalne uwarunkowania prawne, techniczne i konserwatorskie) miejscu istniejącego budynku toalety publicznej, które na wniosek lokalnych aktywistów ma stanowić symbol przemian i jedności” – to kolejny fragment raportu. Zieleń pojawi się jeszcze w kawiarnianych ogródkach. Jest też uwaga, że część mieszkańców nie chce w tym miejscu wysokiej zieleni (drzew).

Fontanny nie będzie, ogródków będzie więcej

Pojawił się też wniosek o zaprojektowanie na placu fontanny. „Fontanny charakterystyczne są dla historycznych układów miejskich zakładanych przez rody arystokratyczne i bogate mieszczaństwo. Fontanny nigdy w tym miejscu nie było i nie wpisuje się w charakter Kazimierza. Wpisuje się natomiast zabytkowa studnia, która powinna zostać poddana rewitalizacji” – mówi raport. O odremontowanie studni też były wnioski.

Część mieszkańców apelowała o ograniczenie liczby ogródków kawiarnianych i przestrzeni dla nich. Ten postulat zmierza do ograniczenia hałasu w nocy. Okazuje się, że ogródków będzie więcej. Zakłada się, że pojawią się one także dla lokalu na narożniku ul. Estery i Warszauera oraz lokalu przy ul. Plac Nowy 3.

Zakaz wjazdu? Zbyt radykalny

Co do organizacji ruchu nie było jednomyślności. Jedni chcieli całkowitego zakazu wjazdu na plac Nowy, inni domagali się przywrócenia wkoło placu. „Rozwiązanie polegające na całkowitym wyłączeniu pasów drogowych wokół Placu Nowego z ruchu kołowego byłoby rozwiązaniem atrakcyjnym jednak jest zbyt radykalne z uwagi na konieczność zapewnienia miejsc postojowych dla mieszkańców i przedsiębiorców” – odpowiadają projektanci i urzędnicy. Ale zaznaczają, że w przyszłości takie rozwiązanie będzie możliwe do wprowadzenia.

Ale po konsultacjach zdecydowano się na zamknięcie ulicy Estery. Wcześniejszy projekt zakładał możliwość przejazdu tą ulicą. I to jedyna zmiana w pierwotnie przedstawionej koncepcji nowego Placu Nowego.

(GEG)

Pełny raport z konsultacji na temat placu Nowego

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca