Idealne propozycje na jesienny dzień. Co dziś dzieje się w Krakowie?

Pochmurny czwartek w Krakowie z pewnością rozjaśni ciekawe kulturalne kalendarium wydarzeń. Przed nami przegląd poruszających filmów, koncert wirtuoza-samouka i bezpłatne warsztaty literackie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Dziś wieczorem w Kinie Pod Baranami odbędą się pokazy trzech filmów nominowanych do prestiżowej nagrody LUX Film Prize, które odbędą się równocześnie w 25 europejskich kinach. Pierwszy z nich, film dokumentalny „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” reprezentujący kraje skandynawskie, jest zapisem śledztwa, jakiego podejmuje się znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator Mads Brügger. Drugi z pretendentów do nagrody, „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” – to poruszający obraz macedońskiej prowincji, gdzie religia, tradycja i magia od wieków splecione są w nierozerwalnym uścisku. Ostatni z tytułów, „Królestwo”, to osadzona w Hiszpanii historia starych jak świat problemów, które mimo upływu lat nadal obecne są w systemach politycznych wielu krajów. Początek przeglądu o godz. 20.00.

Co wiemy o Szwedach, naszych nie tak bardzo odległych sąsiadów z północy? Poza utartymi skojarzeniami z pewnością pozostaje spory margines niewiedzy. Z pomocą przychodzi książka „Nie taka Szwecja lagom. 20 mitów o sąsiedzie z północy”. Jej autor, Maciej Zborowski opowie dziś więcej o tym niezwykłym skandynawskim kraju. Miejsce spotkania: Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo przy Małym Rynku 4. Do zobaczenia o godz. 18.00.

W księgarni Karakter przy ul. Tarłowskiej 12 spotkamy się dziś za to z Jackiem Podsiadło – poetą, prozaikiem, tłumaczem, dziennikarzem, felietonistą. Laureat wielu konkursów literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla, Nagrody Kościelskich, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 i 2017 (za tom „Włos Bregueta”) przeczyta dziś utwory ze swojego nowego zbioru pt. „Teksty przed korektą”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00.

A może wybrać się dziś na bezpłatne warsztaty literackie? Popteksty to wielowątkowy cykl spotkań, a także artykuły promujące literaturę w sieci licznych powiązań (pop)kulturowych. Kluczową ideą projektu (organizowanego dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa i Fundacja Performat) jest wciągnięcie odbiorcy w grę intertekstów i kontekstów, podkreślenie całego zaplecza odniesień literackich kryjących się w interesujących go serialach, filmach, grach itd., zachęcenie do krytycznego i wnikliwego zgłębiania współczesnej kultury. Spotykamy się w InfoPunkcie na os. Zgody 7.

W klubie Studio wystąpi dziś, w ramach jednego z czterech obejmujących Polskę koncertów, niezwykły gitarzysta-samouk i wirtuoz. Tony Emmanuel, bo o nim mowa, to mistrz techniki fingerstyle (fingerpicking) oraz slappingu, który nie potrzebuje zapisu nutowego, by z gitary wydobywać kaskady dźwięków. W roli supportu przed Emmanuelem wystąpi Christie Lenée – gitarzystka i wokalistka, która zdobyła w 2017 roku zdobyła tytuł International Fingerstyle Guitar Champion”. Początek o godz. 19.00.

jk, krakow.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie