Lifestyle

Implanty zębów – co warto wiedzieć?

Ubytki w uzębieniu to nie tylko defekt estetyczny. Przeszkadzają w prawidłowym gryzieniu, mogą powodować przemieszczanie się pozostałych zębów, a nawet problemy z wyraźną mową. Nowoczesna stomatologia oferuje jednak możliwość wszczepienia implantu, który dobrze spełnia funkcje naturalnego zęba. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zabieg?

Implanty, mosty, licówki… czym właściwie są?

Uzupełnianie ubytków po utraconych zębach lub maskowanie ubytków szkliwa jest możliwe już od dawna. Do najczęściej stosowanych metod należą licówki, mosty i implanty, często mylone przez osoby niezwiązane ze stomatologią. Licówki stomatologiczne to cienkie nakładki na korony zębów,  które maskują ich nieładny kolor, ubytki w szkliwie lub zniekształcenia. Nie da się zastosować ich do uzupełnienia brakującego zęba, a jedynie do poprawy wyglądu pozostałych. Mosty protetyczne to rodzaj protez montowanych na stałe, na własnych zębach pacjenta, nazywanych zębami filarowymi. Korony mostu są zawieszone nad ubytkiem w dziąśle, nie ingerując w kość czy ciało.

Z kolei implanty stomatologiczne to najbardziej zaawansowana metoda uzupełniania całych, brakujących zębów. W celu ich wszczepienia montuje się na stałe sztuczny korzeń – miejsce jego wszczepienia to naturalny dół zębowy, gdzie powinien znajdować się korzeń zęba. Na implancie stomatolog osadza sztuczną koronę, bardzo dobrze imitującą prawdziwą. Wszczepienie implantu to zabieg wymagający przygotowań, kilkuetapowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat całego procesu wszczepiania implantów zębów? Wejdź na http://cdcstomatologia.pl/  i  skorzystaj z usług najlepszych krakowskich specjalistów.

Jakie funkcje pełni implant?

Implant jest wykonany z tworzywa idealnie dopasowanego do kolorytu sąsiadujących zębów, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie. Jego główne funkcje to:

 • funkcja estetyczna – uzupełnia widoczny ubytek,
 • ułatwianie żucia i mówienia,
 • zapobieganie przesuwaniu się pozostałych zębów i kolejnym ubytkom.

Prawidłowo osadzony i wygojony implant stomatologiczny jest całkowicie komfortowy dla pacjenta. Nie powoduje dyskomfortu, bólu czy ucisku. Jest też bardzo trwały, dzięki czemu można bez obaw żuć nawet twarde pokarmy. Świetnie zastępuje naturalny ząb zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie. jeśli chodzi o implanty zębów Kraków oferuje usługi wielu klinik i gabinetów, gdzie zabiegi są przeprowadzane profesjonalnie, bezboleśnie i skutecznie.

Jak przebiega zabieg?

Po przeprowadzeniu wywiadu i niezbędnych badań, stomatolog przeprowadza zabieg wszczepienia implantu w dziąsło. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu, a więc bezbolesny. Zwykle umieszczenie korony na implancie stanowi osobny zabieg, dopiero po wygojeniu się dziąsła i zrośnięciu śruby z kością. Czasami jednak obie te czynności można wykonać podczas jednej wizyty.

Implanty – przeciwwskazania

Większość pacjentów może się poddać zabiegowi wszczepienia implantu. Są jednak pewne przeciwwskazania. Oto one:

 • ciąża,
 • cukrzyca i inne choroby destabilizujące proces gojenia,
 • nowotwory,
 • osteoporoza w zaawansowanym stadium,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • próchnica i parodontoza,
 • brak miejsca na umieszczenie nowej korony,
 • ubytki w kości szczęki/żuchwy,
 • nałogowe palenie papierosów,
 • urazy i stany zapalne tkanki dziąsła.

/artykuł sponsorowany/